Przepływ powietrza w domu to ważny aspekt rzutujący na codzienny komfort mieszkańców. Na tym założeniu opierają się twórcy domów pasywnych, w których korzystny mikroklimat jest zapewniony dzięki instalacji umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej. W tego rodzaju budownictwie zapotrzebowanie na energię z zewnątrz w skali roku może wynieść nawet 15 kWh/m2. Jest to wartość nieporównywalnie niższa niż w przypadku tradycyjnych domów powstających zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, gdzie potrzeba około 120 kWh/m2 . Tak korzystna różnica sprawia, że koszty eksploatacji budynku są niskie, co w długiej perspektywie czasu czyni inwestycję opłacalną nie tylko dla środowiska, ale także dla kieszeni. Ekologiczne ogrzewanie to technologiczny krok naprzód.
Aby zapewnić mieszkańcom domu energooszczędnego komfort termiczny, nie jest już potrzebna klasyczna instalacja centralnego ogrzewania wykorzystująca paliwo stałe. Twórcom tego rodzaju budynków udaje się z niej całkowicie zrezygnować na korzyść ogrzewania pomieszczeń przy pomocy odpowiednio dobranego systemu wentylacji oraz pomp ciepła wykorzystujących energię odnawialną.
Komfort termiczny w zimie i wentylacja w lecie
Właściciele nowo powstających domów ze szczególną uwagą planują instalację grzewczą, bo od niej zależy, czy pomieszczenia będą właściwie ogrzane w okresie obniżonych temperatur, oraz jak dużych nakładów finansowych będzie wymagała eksploatacja budynku. Coraz cieplejsze lata skłaniają także do poszukiwania rozwiązań, które w upalne dni obniżą temperaturę wewnątrz. Odpowiednie elementy i urządzenia składające się na instalacje grzewczo-wentylacyjną pozwalają na ogrzewanie i nawiew ciepłego powietrza, ale także jego chłodzenie. Korzystnym rozwiązaniem dla osób rozważających wykorzystanie w swoim domu energii odnawialnej jest połączenie wentylacji mechanicznej z gruntową pompą ciepła. Specjaliści pomogą dobrać odpowiedni sprzęt jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Zobacz również:
Gotowe projekty domów szkieletowych
Ekologiczne ogrzewanie
Używanie pomp ciepła do ogrzewania domu to sposób, by zminimalizować koszty i żyć bardziej ekologicznie. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują niskotemperaturową energię z gruntu, która odpowiednio przetworzona zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniach oraz ciepłą wodę w kranie. Niezbędnym elementem instalacji jest gruntowy wymiennik ciepła, który można dopasować w zależności od warunków na działce budowlanej, wybierając kolektor poziomy lub pionowy. Wśród pomp popularne są modele takich firm, jak Galmet, Alpha-InnoTec czy Nibe-Biawar; podejmując ostateczną decyzję, inwestorzy powinni zwrócić uwagą na wartość COP określającą jej efektywność oraz pojemność zasobnika na ciepłą wodę.
Wentylacja i klimatyzowanie pomieszczeń
Za straty ciepła w domu odpowiada w dużej części wentylacja. By jak najlepiej wykorzystać energię pozyskaną z odnawialnych źródeł warto zdecydować się na taki jej rodzaj, który zapewni odzysk ciepła.
Sercem wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna lub sieć centrali sprzężonych ze sobą i wymuszających ruch powietrza. Element instalacji, który odpowiada za odzyskiwanie ciepła, to natomiast rekuperator. Powietrze z zewnątrz ogrzewane jest dzięki energii pochodzącej z powietrza wywiewanego z wnętrza domu. Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, są przepuszczane równolegle w przeciwnych kierunkach w sposób umożliwiający wymianę energii cieplnej. Technologia pozwala znacznie zmniejszyć wydatek energetyczny, który byłby potrzebny do ogrzania zimnego powietrza dostającego się przez wentylację do wnętrza domu. Wybierając centralę wentylacyjną, warto zwrócić uwagę, z jakimi urządzeniami peryferyjnymi lub aparaturą działa rekuperator. Korzystnym wyborem okaże się zwłaszcza moduł z funkcją chłodzenia, taki jak COOLER lub OCTAGON współpracujące z rekuperatorami z serii RAPTOR firmy Aspol-FV.
Połączenie pompy ciepła oraz wentylacji to nie tylko korzystne rozwiązanie w czasie zimy, gdy pozwala na bardziej wydajne ogrzewanie pomieszczeń. Również podczas upalnego lata mieszkańcy domu pasywnego docenią zalety tego rodzaju instalacji, która dostarczy świeże chłodne powietrze. Moduł COOLER nie tylko spełni rolę klimatyzatora, ale także regeneruje Dolne Źródło Ciepła dla gruntowej pompy ciepła. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia wydajności całej instalacji. Warto aby przyszły inwestor zaplanował wentylację mechaniczną na etapie początku budowy, kiedy może wygenerować oszczędności rezygnując np. z wszystkich kominów wentylacyjnych które okażą się zbędne dla wentylacji mechanicznej, co sprawi że koszt inwestycji w rekuperację zmniejszy się o kilka tysięcy złotych.
Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła, a na jakiej rekuperacja? Czy to się wybiera osobno czy oba systemu powinny być zintegrowane i znajdować się w jednym domu? Bo instalacja dwóch na raz to strasznie duży koszt…ktoś może mi to jakoś w miarę prosto objaśnić? Z góry dzięki ;-)
Oba to są raczej urządzenia eko. Z tego co wiem nie trzeba mieć obu na raz, ale chyba dobrze ze sobą wspóldzialaja oba. Montujesz ten który uważasz za stosowany i lepszy do twojego domu. Pompa ciepla wykorzystuje energię z gruntu o niskiej temperaturze i to się zmienia na ciepło . a rekupeeracja to chyba taka wentylacja mechaniczna. System pobier powietrze z zewnątrz i wydala na zewnątrz z wnętrza domu zużyte i zanieczyszczone.
Ok, dziekuje serdecznie za jakiekolwiek rozwiązanie moich wątpliwości, nadal jednak niestety brzmi to dość skomplikowanie. Chyba najlepiej zasięgnąć jezyka u jakiegoseksperta który się tym zajmuje na co dzień i wytłumaczy lopatologicznie to takiemu laikowi jak ja. Mimo wszytsko wielkie dzięki za pomoc i za zainteresowaniesię sprawa. A czy mogę zapytać czy masz takie systemy u siebie w domu i czy jesteś z nich zadowolona?
U nas w domu jest system rekuperacji i polecam. Na poczku byłam oczywiście przerazona kosztami ale to się naprawdę oplaca, bo szybko zwracają się koszty montażu. Można oszczedzic energie, dzięki takiemu systemowi wentylacji i rachunki za ogrzewanie d rauz mniejsze. Dom jakiś cieplejszy. Trzeba tylko pamietac, ze szczelny dom to podstawa montowania wszelkiego rodzaju systemów jeśli tylko myslimy poważnie o oszczędzaniu i nie hccemy wyrzucić pieniędzy w bloto i zrobić bezsensownej inwestycji
Nie da ise nie być zadowolonym, bo oszczednsci sa nprawde duże! Ciężko je dokąłdnie podac bo to zależy oczywiście od tego jak do tej pory grzałaś, jak duży jest dom, czy jest szczelny, dobrze ocieplony i tak dalej, wiadomo :-) trzeba wszystkie te aspekty dobrze zbadac, ale to jest system, któ®y w cagu kilku lat maksymalnie się zwróci
Czy ma ktoś pompy ciepła firmy Galmet? Wlasnie rozglądam się za jakimiś i w sklepie polecicli mi właśnie takie, ale chciałbym wiedzieć jak towszytsko działa i czy według Was się opłaca. To jednak dość spora inwestycja w taką pompe ciepła wiec warto dokładnie przemyśleć to i owo. P.S. dzięki Archido za artkuły na ten temat. Przynajmniej wiadomo za co zabrać się w pierwszej kolejności :-)
U mnie też Galmet już od jakiegoś czasu, dokałdniej będę ógł powiedzieć pewnei po jakiś 5-7 lat. na razie jestem zadowolony, ale na efekty duże jeszcze trochę poczekamy. ale jeśli chcesz pompe ciepła to Galmet ma solidne wykonanie jeśli o to chodzi.
Ok, to chętnie usłysze jakąś opinię jak już będziesz miał wyrobione zdanie na ten temat po jakimś czasie. Tutaj na Archido naczytałe się o rekuperacji i wygląda na to, ze to naprawdę się opłaca i zwraca po jakims czasie i daje oszczędności. Po tyu pozytywnych opiniach az trudno nie iwnestowac w ekologię.
Bo właśnie tezsłyszałem o tej firmie i zastanawiam się czy w nowym domu montowac. W ogóle rekuperacja jak się poczyta jak bardzo to jest oszczędne to widać od razu, ze to się opłaca, na archido jest nawet kilka artykułów właśnie o wentylacji mechanicznej.polecam.