Koszty eksploatacji budynków rosną, nic więc dziwnego, że każdy szuka rozwiązań, które zmieniają koszty użytkowania. Nowoczesne projekty domów zakładają dobrą izolacje
i nowoczesne rozwiązania grzewcze. Należy do nich między innymi system rekuperacji. Uzyskanie czystego i zdrowego powietrza i obniżenie rachunków za ogrzewanie wymaga skorzystanie z możliwości jakie daje wentylacja mechaniczna.
Czym sÄ… rekuperatory?
Rekuperatory to inaczej system wentylacji mechanicznej, która posiada odzysk ciepła. Polega to na tym, że wtłaczanie i wymiana powietrza obywa się przy udziale specjalnego wymiennika ciepła. Tłumacząc to w sposób obrazowy, to system rurek splecionych w warkocz, przez które w jednej przepływa zimne, w drugiej ciepłe powietrze w systemie zamkniętym. Powietrze, choć nie ulega wymieszaniu ogrzewa się nawzajem. Co ważne, system ten gwarantuje również świeże i zdrowe powietrze, wolne od alergenów, jak również rozwiązuje problem z zawilgoceniem budynku.
Jak wybrać dobry rekuperator?
O tym, że wentylacja mechaniczna jest coraz bardziej popularna świadczy jej skuteczność jak prosta budowa i dość tani koszt montażu. Rekuperator to tak naprawdę serce wentylacji mechanicznej- tutaj bowiem następuje odzysk ciepła. Aby dobrać odpowiedni rekuperator trzeba zwrócić uwagę, na następujące parametry:
- Masa.
- Poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie.
- Poziom i zakres odzyskiwania ciepła- wraz z rekuperatorem powinny być udostępnione wykresy jak przedstawia się jego sprawność dla suchego powietrza.
- Ilość zużywanej energii- urządzenie to działa non stop, jest to więc bardzo ważny czynniki, gdyż może okazać się, że oszczędność na ogrzewaniu, zostanie zamieniona na wyższe rachunki za prąd.
- Dostępność oraz koszt filtrów powietrza, które, aby urządzenie spełniało swoją role, muszą być wymieniane nie rzadziej niż raz na pól roku.
- Zastosowanie sprawdzonych i niezawodnych wentylatorów od znanych producentów, co zapewnia ich długoletnie użytkowanie.
Podsumowując, rekuperator przeznaczony do wykorzystany w domu jednorodzinnym, musi mieć bardzo wysokie parametry techniczne i jednocześnie posiadać jak najprostszą budowę, tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie.
W rekuperację postanowiłem zainwestować 3 lata temu i z miesiąca na miesiąc inwestycja się powoli zwraca. Instalacja spełnia wszystkie swoje funkcje i jest bezawaryjna. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie. Korzystałem z usług firmy http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ i jestem zadowolony. Nie drogo, profesjonalnie i pewnie. Wszystkim budującym nowe domy polecam ;)
O co właściwie chodzi z tą rekuperacją? Czy to jest tylko wentylacja ? jak to dopasować do domu i czy w ogołe to jest przydatne? Jakie korzyści ma z tego inwestor?
Tak zgadza się, dokładnie tak jak masz napisane w tym artykule. Rekuperacja to jest inaczej wentylacja mechaniczna, która pomaga nam obniżyć rachunki, ponieważ korzystamy z czegoś co nazywa się odzyskiem ciepła. System jest tak skonstruowany, ze powietrze ogrzewa się nawzajem. Pomaga też zwalczyć wilgoć w naszych pomieszczeniach. Polecam. Przy wyborze musisz dobrać odpowiedni dla swojego domu, wiec zwróć szczególną uwagę na masę, koszty, poziom hałasu jaki maszyny produkują i tez ile ciepła uda Ci się odzyskać. Musisz sprawdzić wszystkie wykresy albo pogadać z kimś zorientowanym, kto doradzi i pomoże cos wybrać. Pozdrawiam :-)
Cena rekuperacji zależy od kilku aspektow. Przede wsyztkim od metrażu,wielkości naszego domu, pokojów i ich liczby w domu, w ogóle od rodzajupomieszczeń jakie mamy. Ale także od rodzaju rekuperacji i instalacji jaką sobie zamontujemy w naszym domu. Trzeba doliczyć tez cenę zamontowania tego przez fachowców. Wiekszość wycenia to sobie chyba na około 20 tysięcy z tego co widziałem na różnych forach internetowcyh i na stronach różnych firm, które takie usługi oferują.
Strasznie drogi ten system…nie wiem czy w jednorodzinnym domku to się opłaca czy nie lepiej pomyslec o takim systemie jak ma się na przykład bliźniaka, bo przecież wtedy koszty się jednak trochę rozkąłdają. Ciekawe czy to faktycznie zwlacza tak skutecznie wilgoc z mieszkania tak jak tutaj w artykule pisze. Ktoś to montował u iebie i może podzielić się opinia na temat opłacalności takiej instalacji? :)
Dzieki wielkie wszystkim za odpowiedzi, bardzo mi pomogliście. Wlasnie o cos takiego mi chodziło, bo walczymy u nas z wilgocią –rogi w pokojach i w kuchni szczególnie robia się czarne…trochę ten system kosztuje, ale jeśli ma pomóc i przynieść oszczędności i to niemałe to chyba warto. Pozdrawiam :)
Czasem te rogi czarne się robia od wilgoci i na przykąłd od zlego ocieplenia, cos tam się przedostaje i tak dalej, tłumaczył mi to keidys fachowiec który u nas się zajmował tym. Czasem rekuperacja czyli cąłkieim drogi system nie jest od razu potrzebny na wejście, można taniej naprawić tego typu usterki obecne w naszych czterech kątach.
A dobrze, ze mówisz! Musze o tym pogadać z moimi fachowcami. Może to po prostu przeoczyli albo u mnie jest az tak ciezki przyadek ze to już wymaga drogiego systemu. Ale rekuperacja chyba dosyć przydtana tak generalnie? Nie wiem już sam…
Hej, właśnie zastanawiam się nad zakupem i projektem instalacji rekuperacyjnej dla mojego domku, który będzie się budował pewnie jakoś w przyszłym roku. Mam pytanie do osób, które korzystały z tego systemu. Czy same urządzenia wydają jakieś głośne dźwięki? Bardzo bym nie chciał żeby potem mnie to męczyło jak już będziemy mieszkać i jak to sprawdzić. W sensie to, czy będzie głośno.
Słuchaj, sa tak różne urządzenia, że na pewno dobierzesz urządzeznia rekuperacji, które są dużo cichchsze, sa mniejsze większe, bardziej i mniej hałaśliwe, wystarczy zorientowąc się konkretnie w firmach, kazde urządzenie powinno mieć dołączona informacje o poziomie decybeli jakie produkuje, ale z reguły to inie sa bardzo uciążliwe urządzenia. Rekuperacja to dobry pomysł. Polecam!
Fajnie, ze traz coraz więc firm myśli o ekologii i o tym żeby domy były tanie w eksplatacji albo możliwie jak najtańsze. O tym, że coś takiego jak rekuperacja istnieje dowiedziałam się tak naprawdę przerzucając poradnik na Archido. Szukałam coś o wystrojach wnętr, a wpadło mi w oko kilka artykułow o energooszczędności. Teraz zastanawiam się jak zmienić instalację w moim domu, żeby taki odzysk ciepła dało się zrobić :-)