Niezależnie od tego, czy inwestorzy decydują się na zastosowania do ogrzewania domu pompy ciepła, kotła czy kominka z płaszczem wodnym, czeka ich jeszcze jedna istotna decyzja – wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym. Podgrzana woda będzie oddawać ciepło przez tradycyjne grzejniki lub dzięki instalacji umieszczonej w podłodze. Obie te opcje mają swoich zagorzałych zwolenników. Ogrzewanie podłogowe kojarzy się z nowoczesnym rozwiązaniem gwarantującym przyjemne doznania związane z ciepłem płynącym od nóg; grzejniki uważane są z kolei za bardziej efektywne. Decyzję należy podjąć jak najwcześniej – na etapie projektowania domu. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego, które o kilka centymetrów poznosi poziom podłogi. Aby wybór był w pełni świadomy, warto wcześniej przyjrzeć się zaletom i wadom obu sposobów ogrzewania pomieszczeń. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się także instalacja mieszana, w której wykorzystujemy oba sposoby, dostosowując instalację do konkretnych potrzeb w pomieszczeniu.
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: centralne ogrzewanie
Gazowe kotły kondensacyjne jedno- i dwufunkcyjne. Na który z nich warto się zdecydować?
Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne są to te służące do produkcji ciepłej wody na potrzeby centralnego ogrzewania (z możliwością rozbudowania układu o pojemnościowy ogrzewacz wytwarzający ciepłą wodę użytkową). Kotły dwufunkcyjne natomiast nie tylko zasilają centralne ogrzewanie, ale również zaopatrują w ciepłą wodę użytkową, którą produkują na zasadzie przepływowej.
Czytaj dalej »Ekologiczne ogrzewanie i przepływ powietrza w domu – jak ogrzewać i klimatyzować budynek
Przepływ powietrza w domu to ważny aspekt rzutujący na codzienny komfort mieszkańców. Na tym założeniu opierają się twórcy domów pasywnych, w których korzystny mikroklimat jest zapewniony dzięki instalacji umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej. W tego rodzaju budownictwie zapotrzebowanie na energię z zewnątrz w skali roku może wynieść nawet 15 kWh/m2. Jest to wartość nieporównywalnie niższa niż w przypadku tradycyjnych domów powstających zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, gdzie potrzeba około 120 kWh/m2 . Tak korzystna różnica sprawia, że koszty eksploatacji budynku są niskie, co w długiej perspektywie czasu czyni inwestycję opłacalną nie tylko dla środowiska, ale także dla kieszeni. Ekologiczne ogrzewanie to technologiczny krok naprzód.
Czytaj dalej »Centralne Ogrzewanie
Istnieje mnóstwo technologii w jakiej powstaje instalacja centralnego ogrzewania w budynkach jednorodzinnych. W celu dokonania dobrego wyboru należy przeanalizować usytuowanie domu, czy będzie znajdował się w obrębie miasta, czy też na terenach wiejskich narażonych na częste przerwy w dostawie wody, prądu lub gazu. Nadal wiele osób wybiera ogrzewanie centralne z piecem węglowym lub na drewno, gdyż są to instalacje stosunkowo tanie. Powszechnie stosowane są kolektory słoneczne w celu wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Plusem jest wyraźne obniżenie kosztów ogrzewania wody użytkowej. Instalacja paneli słonecznych powinna być wykonana bardzo dokładnie, aby uniknąć przegrzania w okresie letnim, gdy energia nie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. W klimacie Polskim dom ogrzewany jest średnio przez pół roku, od października, aż do marca. Istnieją 4 popularne schematy rozwiązań instalacji ogrzewania centralnego: z ogrzewaniem podłogowym, z panelami solarnymi, z kotłem jednofunkcyjnym lub kotłem dwufunkcyjnym. Wariant z ogrzewaniem podłogowym sprawdza się bez względu na źródło generowanego ciepła. W przypadku istniejącego już domu konieczny będzie generalny remont podłóg i ...
Czytaj dalej »