Pompy ciepła to ciągle rozwiązanie stosunkowo mało popularne w Polsce w porównaniu do rozmiarów jego zastosowania za granicami. Rozwój tej technologii rozpoczął się w latach 90. Jednak inwestorzy zaczynają ostrzegać potencjał takiego rozwiązania i coraz więcej z nich montuje pompę ciepła również w swoim domu.
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: ekologiczna budowa
Ocieplenie domu to istotna sprawa. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ocieplania?
Ocieplenie domu to nie tylko inwestycja w jego estetyczny wygląd i wykończenie. To przede wszystkim gwarancja ciepłego wnętrza, a także oszczędności związanych z ogrzewaniem w przyszłości. Wiedzą o tym dobrze wszyscy budujący i remontujący, dlatego decydują się na termoizolację. Dobrze wykonane ocieplenie pozwala uzyskać oszczędności sięgające nawet 30%. Ma na to wpływ współczynnik przenikania ciepła, który według wymogów budowlanych nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2·K).
Czytaj dalej »Ciepły montaż okien – dlaczego polecają go specjaliści?
Wysoka jakość produktów to nie wszystko. Okna energooszczędne wymagają dodatkowo odpowiedniego montażu, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Dla zwolenników energooszczędnych rozwiązań powstała nowa metoda obsadzania, a mianowicie ciepły montaż okien. To rozwiązanie, które pomoże efektywnie chronić wnętrze przed wilgocią, grzybami i pleśnią, ale przede wszystkim przed utratą ciepła zwłaszcza poprzez eliminację mostków termicznych, które powstają najczęściej w punkcie styku muru oraz okna.
Czytaj dalej »Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu
Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by wymarzone cztery kąty były niedrogie w utrzymaniu, a także w eksploatacji. Który z nich bowiem nie marzy o niskich rachunkach za ogrzewanie czy prąd? Dlatego też firmy budowlane i specjaliści wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc coraz to nowsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania dla inwestorów. Takim jest właśnie zarówno dom energooszczędny, jak i dom pasywny, które w Polsce zdobywają coraz większą popularność i rzeszę zwolenników. Warto bliżej przyjrzeć się obu sposobom budowania. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Czy jest to inwestycja warta rozważenia?
Czytaj dalej »Pompy ciepła czy kolektory słoneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodę użytkową?
Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.
Czytaj dalej »Ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne wełną, styropianem i pianą poliuretanową. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza dla inwestorów?
Ocieplenie zewnętrzne lub wewnętrzne domu to bez wątpienia inwestycja, która się zwraca. Mają tego świadomość klienci, którzy przeznaczają niemałe sumy pieniędzy, by ich cztery kąty stały się ciepłe, przytulne i przede wszystkim tańsze w utrzymaniu. Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna izolacja ścian pozwala na oszczędności w naszym domowym budżecie i w przyszłości na obniżenie rachunków za energię o nawet 10 – 25 %. Niezwykle istotny jest tutaj współczynnik przenikania ciepła, który zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami nie może przekraczać 0,3 W/(m2·K). Wraz ze zmniejszeniem tego parametru, spada również ilość ciepła ulatującego przez ściany zewnętrzne. Ostatecznie zredukowanie opłat za ogrzewanie zależne jest od wielu czynników takich jak między innymi powierzchnia ocieplanego budynku, rodzaj dachu czy też metoda ocieplenia domu, grubość izolacji i jakość wykonania prac.
Czytaj dalej »Opłacalna inwestycja w ekologię – powietrzne i gruntowe pompy ciepła
Decyzja o sposobie ogrzewania domu to jedna z najważniejszych kwestii, które muszą rozważyć właściciele, przygotowując się do rozpoczęcia budowy. Tania eksploatacja i wygodna obsługa są pierwszymi wymaganiami, jakie stawia się urządzeniom grzewczym. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na kwestie związane z ekologią – decydując się na stworzenie domu energooszczędnego, chcą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie płyną z eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Klienci sięgają po nowe rozwiązania takie jak gruntowe pompy ciepła.
Czytaj dalej »Dachy pod lupą Google – Project Sunroof
W dzisiejszych czasach, gdy używanie alternatywnych źródeł energii jest nie tylko modne, ale i niezwykle ekonomiczne, trudno nie dostrzec potencjału energii słonecznej, która zaczyna zdobywać coraz to większą rzeszę zwolenników. Project Sunroof to najnowszy pomysł stworzony przez Google, za pomocą którego będzie można obserwować dachy budynków i określić zasadność ich pokrycia panelami fotowoltaicznymi w przełożeniu na ilość energii elektrycznej, jaką w ten sposób można wyprodukować. Czy wszystkie dachy nadają się do tego typu inwestycji?
Czytaj dalej »Ekologia w budowaniu domu
Życie w zgodzie z naturą Po czasach budowania bloków z wielkiej płyty i nieograniczonej eksploatacji środowiska nadszedł czas, kiedy ekologia w budowaniu i życie w zgodzie z naturą nabrały szczególnego znaczenia. Ludzie zrozumieli wreszcie, że są integralną częścią ekosystemu i muszą dbać o własne otoczenie naturalne. Trendy ekologiczne widoczne są również w budownictwie. Coraz większą rolę przywiązujemy do materiałów, z których budujemy i funkcjonowania domostwa w zgodzie z naturą. Oto kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie domu integralnego ze środowiskiem naturalnym. Jeśli chcemy zamieszać w ekologicznym domu, musimy o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Ekologiczne podejście uwidacznia się praktycznie w każdym elemencie domu. Po pierwsze zastosujmy najkorzystniejszą, czyli najwydajniejszą izolację podłogi na gruncie. Utrata ciepła zmniejszy się w ten sposób o ok. 30 %. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także olbrzymia pomoc dla przyrody. Ogrzewając dom emitujemy bowiem szereg produktów ubocznych, które zanieczyszczają powietrze. Chcąc stworzyć domostwo zgodne z zasadami ekologii, warto także pomyśleć o zamontowaniu kolektorów ...
Czytaj dalej »Zalety domków pasywnych
Domki pasywne to innowacyjne konstrukcje zmniejszające koszty grzewcze domu do minimum. Jakie są najbardziej dostrzegalne zalety domków pasywnych? Bez wątpienia fakt, iż zużywają zaledwie 15 kWh energii w bilansie rocznym. Nie wymagają też ogrzewania sezonowego.
Czytaj dalej »