Ocieplenie zewnętrzne lub wewnętrzne domu to bez wątpienia inwestycja, która się zwraca. Mają tego świadomość klienci, którzy przeznaczają niemałe sumy pieniędzy, by ich cztery kąty stały się ciepłe, przytulne i przede wszystkim tańsze w utrzymaniu. Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna izolacja ścian pozwala na oszczędności w naszym domowym budżecie i w przyszłości na obniżenie rachunków za energię o nawet 10 – 25 %. Niezwykle istotny jest tutaj współczynnik przenikania ciepła, który zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami nie może przekraczać 0,3 W/(m2·K). Wraz ze zmniejszeniem tego parametru, spada również ilość ciepła ulatującego przez ściany zewnętrzne. Ostatecznie zredukowanie opłat za ogrzewanie zależne jest od wielu czynników takich jak między innymi powierzchnia ocieplanego budynku, rodzaj dachu czy też metoda ocieplenia domu, grubość izolacji i jakość wykonania prac.
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: elewacja
Ocieplenie budynku od wewnątrz – czy to dobry wybór? Kiedy warto zainteresować się takim rozwiązaniem?
Wszystkim inwestorom zależy na tym, by ich dom był nie tylko estetyczny, przykuwający uwagę i funkcjonalny, ale także ekonomiczny w użytkowaniu, dlatego inwestują oni w odpowiednią izolację budynku, żeby zmniejszyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Niestety, w niektórych przypadkach ocieplenie budynku od strony zewnętrznej nie jest możliwe do wykonania. Takie sytuacje często zdarzają się między innymi w budynkach, w których potrzebne jest szybkie, lecz nie permanentne nagrzewanie powierzchni (jak na przykład kościoły czy hale) czy też w blokach, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie zadbała o odpowiednią izolację. Nie tylko gotowe projekty – Również w budynkach zabytkowych tego typu ocieplenie mogłoby zniszczyć charakterystyczny wygląd zewnętrzny czy ciekawy kształt (ocieplenie wewnętrze pozwala wówczas zachować fasadę w nienaruszonym stanie). We wszystkich tych przypadkach alternatywą dla tradycyjnego sposobu ocieplania budynku od zewnątrz stała się wewnętrza izolacja.
Czytaj dalej »Tynki cienkowarstwowe – sprawdzone wykończenie elewacji
Dobre tynki to nie tylko pokrycie dla domu, ale i jego ochrona – przez pogodą, zabrudzeniami, wilgocią czy zagrzybieniem.
Czytaj dalej »Dobra podbitka – estetyka drewna, funkcjonalność tworzywa
Podbitka dachowa to jeden z tych elementów domu, od których szczególnie zależy jego wygląd. Wbrew temu, co się przyjęło, możliwości w jej przypadku nie kończą się tylko na drewnie.
Czytaj dalej »Dobre rynny – aluminium to pół wieku spokoju
System rynnowy ma ogromne znaczenie dla każdego domu, choć w oczy się nie rzuca. Odprowadzenie wody deszczowej z dachu tak, by nie niszczyła ona elewacji to po prostu gwarancja domu bez usterek. Dlatego tak ważne są dobre rynny.
Czytaj dalej »Farba elewacyjna czy tynk w kolorze
Co wybrać na ściany? Wybór między farbą a tynkiem to nie tylko kwestia estetyki i kolorów, ale przede wszystkim trwałości i wytrzymałości materiałów.
Czytaj dalej »Okna drewniane czy plastikowe? Jakie wybrać?
Okna drewniane kojarzą się dwojako. Pięknie zachowane w zabytkowej kamienicy są niewątpliwą ozdobą. Z drugiej strony, podczas termomodernizacji bloków pamiętających czasy Gierka, drewniane okna były wymieniane na plastikowe, bo lepsze, cieplejsze. Ale czy na pewno? Może po prostu najpopularniejsze w dzisiejszych czasach?
Czytaj dalej »Styropian grafitowy – cieńsze ocieplenie domu
Wybór styropianu jest bardzo istotny. Od tego zależy czy nasz dom będzie energooszczędny czy nie.
Czytaj dalej »Elewacja z klinkieru – ponadczasowa moda czy chwilowy trend?
Klinkier kojarzy się z ozdobnymi fragmentami elewacji budynków. W przypadku domów, najczęściej wykorzystywany jest na kominach i słupach. Ale zdarzają się elewacje z klinkieru, gdzie ta cegła całkowicie dominuje. Jest kilka tego powodów. Tego typu cegła ma dużo zalet i w zasadzie tylko jedną wadę.
Czytaj dalej »Zabezpieczenie elewacji w okresie zimowym
Prawdziwa polska zima jest niezwykle urokliwa. Długie mroźne wieczory, otoczone białym puchem to jednak prawdziwa zmora dla wszystkich budowlańców. Jak dobrze wykonać zabezpieczenie elewacji przed negatywnym skutkiem mrozów i obfitych opadów śniegu? Zima to niebezpieczna pora roku, wyrządzająca wiele niechcianych szkód na budowie. Pomimo prężnie rozwijającej się dziedziny architektonicznej, nawet najlepsze i innowacyjne rozwiązania, nie pozwolą na kontynuowanie prac podczas zawiei i zamieci śnieżnych czy siarczystych mrozów. Najlepszym sposobem na ochronę konstrukcji jest jej odpowiednie zabezpieczenie a także zakończenie wszelkich prac w okresie późno-jesiennym. Dzięki temu uzyskamy stan zerowy domu, w którym prace ziemio-fundamentalne zostają zablokowane. Początkiem budowy każdego domu są wykopy, które są najpodatniejsze na uszkodzenia zimowe. Zabezpieczenie wykopów to trudne zadanie. Należy je przykryć dodatkową warstwą styropianową bądź słomianą matą, ułożoną na samym dnie konstrukcji. Jeśli myślimy o rozpoczęciu prac budowlanych, warto poczekać z tym do wiosny. Unikniemy wtedy uszkodzeń gruntowych, oszczędzając nasz cenny czas i pieniądze. Kolejnym elementem o który trzeba zadbać są fundamenty. Bez nich nasz ...
Czytaj dalej »