Układ pomieszczeń w domu parterowym wymaga bardzo dobrego rozplanowania pomieszczeń z uwagi na ograniczoną powierzchnię. Dom parterowy stawia się zwykle na większych działkach niż domy piętrowe o podobnej powierzchni użytkowej. Niekwestionowaną zaletą domu parterowego jest brak schodów. Wszystkie pomieszczenia ulokowane są w nim na jednym poziomie. Dom parterowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi starszych i osób, które mają problemy z poruszaniem się. Układ pomieszczeń w domu parterowym – funkcjonalność stref Kluczowym wyzwaniem w przypadku domów parterowych jest usystematyzowanie wnętrz według ich funkcji. Podział na część dzienną, nocną i gospodarczą bądź biurową. Gotowy projekt domu parterowego powinien wyraźnie wskazywać odrębność stref funkcjonalnych. Ważna jest też wygodna komunikacja między poszczególnymi strefami. Podział na strefy: dzienną, sypialnianą i gospodarczą wymusza niejako podzielenie funkcjonalne domu parterowego. Jakie pomieszczenia wchodzą w skład poszczególnych stref w domu parterowym? Jest to sprawa mocno indywidualna i zależna od oczekiwań przyszłych mieszkańców. Nie ma jednego złotego rozwiązania ani standardu. Wpływ na to ...
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: projekt
Kiedy warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę tracą ważność?
Dokumenty budowlane zwykle wydawane są z określonym terminem ważności. Przygotowanie projektu budowlanego, ustalenie warunków zabudowy i uzyskanie pozwolenia na jej wykonanie wymagają zwykle sporo zachodu. By nasz trud nie poszedł na marne, musimy przestrzegać narzuconych nam przez prawo zasad. Popełnione na wczesnym etapie błędy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, z cofnięciem pozwoleń i nałożonymi karami finansowymi włącznie. Jak zatem polskie przepisy regulują te wszystkie kwestie? Okres ważności warunków zabudowy Czy i kiedy warunki zabudowy tracą ważność? Czy organ wydający wiążącą inwestora decyzję może stwierdzić jej wygaśnięcie? Okazuje się, że istnieją ściśle wskazane sytuacje, w których może on podjąć niekorzystną dla nas decyzję. Pierwszym z powodów, w wyniku którego ustaje podjęta wcześniej decyzja o warunkach zabudowy, może być przyznanie pozwolenia na budowę innemu niż my wnioskodawcy. Drugi powód zachodzi w momencie, gdy dla terenu, na którym miał stanąć nasz budynek uchwalono plan zagospodarowania całkowicie zmieniający ustalenia, jakie obowiązywały w momencie wydania korzystnej dla nas decyzji (choć po wydaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu ...
Czytaj dalej »Projekt domu piętrowego – kiedy warto go wybrać?
W polskim krajobrazie dominują piętrowe domy jednorodzinne. Widzimy to przede wszystkim na przykładzie domów budowanych przed laty, które tworzone były z myślą o wielopokoleniowych rodzinach.
Czytaj dalej »Projekt domu – najczęstsze błędy popełniane przy jego wyborze.
Najpierw są marzenia o budowie własnego domu. Jeśli wszystko idzie pomyślnie, zaczynamy je realizować. Działka, ekipa budowlana, projekt domu – to wszystko jest na naszej głowie.
Czytaj dalej »Jak wybrać projekt domu?
Od czego zacząć wybór projektu własnego domu? Na początku trzeba wziąć pod uwagę wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Następnie przyjdzie czas na wyłuskanie odpowiedniego projektu, skrojonego na miarę wymagań inwestorów. Jak wybrać projekt domu, aby był dobrze dopasowany do naszych potrzeb? Czym powinniśmy się kierować?
Czytaj dalej »Skład projektu budowlanego – co powinien zawierać?
Najpierw są pierwsze marzenia o budowie własnego domu, potem przychodzi czas na ich realizację. Zakup projektu to pierwszy etap rozpoczynający budowę domu. Jest on podstawą do uzyskania niezbędnych pozwoleń. Jaki jest skład projektu budowlanego?
Czytaj dalej »