Układ pomieszczeń w domu parterowym wymaga bardzo dobrego rozplanowania pomieszczeń z uwagi na ograniczoną powierzchnię. Dom parterowy stawia się zwykle na większych działkach niż domy piętrowe o podobnej powierzchni użytkowej. Niekwestionowaną zaletą domu parterowego jest brak schodów. Wszystkie pomieszczenia ulokowane są w nim na jednym poziomie. Dom parterowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi starszych i osób, które mają problemy z poruszaniem się. Układ pomieszczeń w domu parterowym – funkcjonalność stref Kluczowym wyzwaniem w przypadku domów parterowych jest usystematyzowanie wnętrz według ich funkcji. Podział na część dzienną, nocną i gospodarczą bądź biurową. Gotowy projekt domu parterowego powinien wyraźnie wskazywać odrębność stref funkcjonalnych. Ważna jest też wygodna komunikacja między poszczególnymi strefami. Podział na strefy: dzienną, sypialnianą i gospodarczą wymusza niejako podzielenie funkcjonalne domu parterowego. Jakie pomieszczenia wchodzą w skład poszczególnych stref w domu parterowym? Jest to sprawa mocno indywidualna i zależna od oczekiwań przyszłych mieszkańców. Nie ma jednego złotego rozwiązania ani standardu. Wpływ na to ...
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: projekt gotowy
Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu to dla niejednego przedsiębiorcy kusząca perspektywa. Jednak niekiedy okazuje się, że takie rozwiązanie staje się dla domowników kłopotliwym ciężarem. Wynika to z błędów popełnianych już na etapie projektowym lub w czasie adaptacji pomieszczeń prywatnych dla potrzeb firmy. Z tego powodu przed rozpoczęciem działalności w warunkach domowych powinno się zwrócić uwagę na właściwe rozplanowanie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Już na etapie wyboru należy dobrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego z miejscem na działalność gospodarczą. Dobry projekt zapewni nam odpowiednie rozgraniczenie przestrzeni prywatnej i publicznej i tym samym zagwarantuje komfortowe użytkowanie obu części budynku. Projekt domu z miejscem na działalność gospodarczą – na co zwrócić uwagę? Kluczową kwestią zawsze pozostaje decyzja o połączeniu lub oddzieleniu przestrzeni usługowej od części prywatnej naszego domu. Jeśli planujemy przyjmować interesantów osobiście, to nie ulega wątpliwości, że wariant określenia wspólnej przestrzeni użytkowej nie powinien wchodzić tutaj w grę. Wyraźnie oddzielona część domu przeznaczona na działalność gospodarczą zapewni lepszy komfort naszej pracy, ...
Czytaj dalej »Pokój na poddaszu – projekty domów, które Cię zachwycą
Poddasze użytkowe to miejsce, które w zależności od wizji inwestorów może pełnić szereg zastosowań. Projekty domów, które uwzględniają w jego bryle pomieszczenie o takim charakterze, to często poszukiwana alternatywa np. dla klasycznego podpiwniczenia. Sprawdźmy spośród jakich projektów możemy wybierać, oraz czy wśród nich znajdą się nowoczesne propozycje? Projekty domów z poddaszem – Co oferują nam studia projektowe? Poddasze użytkowe to często spotykanie rozwiązanie we współczesnej architekturze budowlanej. Wiele inwestorów poszukuje dodatkowej przestrzeni np. pod prywatny gabinet, pralnię bądź pokój zabaw dla dzieci. Usytuowanie jednego z takich pomieszczeń z dala od stref dziennych, gwarantuje nam spokój, oraz to, że dostęp do niego nie będą miały przypadkowe osoby. Na projekty domów z poddaszem decydują się również rodziny, które na co dzień mieszkają np. z osobami starszymi. W takim przypadku wejście może być poprowadzone nie tylko ze środka domu, ale również i od zewnątrz, tworząc w ten sposób osobną część mieszkalną. Dziadkowie w ten sposób mają swój własny kąt, przy jednoczesnym zachowaniu ...
Czytaj dalej »Projekt domu piętrowego – kiedy warto go wybrać?
W polskim krajobrazie dominują piętrowe domy jednorodzinne. Widzimy to przede wszystkim na przykładzie domów budowanych przed laty, które tworzone były z myślą o wielopokoleniowych rodzinach.
Czytaj dalej »Projekt domu Z34 – dziennik budowy
Projekt domu Z34 spodoba się tym, którzy szukają domu małego, taniego, funkcjonalnego, bardzo prostego w budowie, a zarazem atrakcyjnego. Pomieszczenia zostały usytuowane na planie zbliżonym do prostokąta, co daje jasny i czytelny układ wnętrza. W części parterowej znajduje się salon połączony z kuchnią, pralnia z pomieszczeniem gospodarczym, WC i gabinet, natomiast na piętrze jest duża łazienka i dwie sypialnie. Część dzienną dodatkowo ożywia otwarta klatka schodowa, która nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Stosunkowo duża cześć gospodarcza oraz schowek pod schodami pozwalają praktycznie wykorzystać powierzchnię w domu. Na poddaszu usytuowano dwa obszerne i wygodne pokoje z własnymi garderobami oraz sporą łazienkę. Pokoje na poddaszu można doświetlić oknami w ścianach szczytowych lub oknami połaciowymi w przypadku konieczności zbliżenia się do granicy działki sąsiedniej.
Czytaj dalej »Parterowy czy piętrowy czyli dylematy inwestorów z przymrużeniem oka
Parterowy czy piętrowy? – oto jest pytanie. Po podjęciu decyzji o budowie domu przychodzi czas na określenie jaki ten dom miałby być.
Czytaj dalej »Dom przy Cyprysowej 2 – dziennik budowy
Dom przy Cyprysowej 2 to niewielka, ale bardzo funkcjonalna bryła bez garażu. Właśnie o takim domku marzyła 3-osobowa rodzina ze Zduńskiej Woli.
Czytaj dalej »LK&903 – dziennik budowy
Relacja z budowy domu według projektu LK&903. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Leszek Kalandyk, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem projektuje domy nowoczesne, nietuzinkowe, ale doskonale wpasowujące się w polskie realia.
Czytaj dalej »Projekt domu – najczęstsze błędy popełniane przy jego wyborze.
Najpierw są marzenia o budowie własnego domu. Jeśli wszystko idzie pomyślnie, zaczynamy je realizować. Działka, ekipa budowlana, projekt domu – to wszystko jest na naszej głowie.
Czytaj dalej »Gotowy projekt domu Opałek II N 2G
Opałek II N 2G to gotowy projekt domu energooszczędnego, zużywającego 75.13 kWh/m2 na rok. Pochodzi z biura architektonicznego Dominanta.
Czytaj dalej »