Ocieplenie domu to nie tylko inwestycja w jego estetyczny wygląd i wykończenie. To przede wszystkim gwarancja ciepłego wnętrza, a także oszczędności związanych z ogrzewaniem w przyszłości. Wiedzą o tym dobrze wszyscy budujący i remontujący, dlatego decydują się na termoizolację. Dobrze wykonane ocieplenie pozwala uzyskać oszczędności sięgające nawet 30%. Ma na to wpływ współczynnik przenikania ciepła, który według wymogów budowlanych nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2·K).
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: rachunki
Dom pasywny a dom energooszczędny, czyli kilka słów o tym jak stworzyć cztery kąty ekonomiczne w utrzymaniu
Budowa domu to bez wątpienia duża inwestycja, dlatego każdy z klientów szuka rozsądnych rozwiązań, by wymarzone cztery kąty były niedrogie w utrzymaniu, a także w eksploatacji. Który z nich bowiem nie marzy o niskich rachunkach za ogrzewanie czy prąd? Dlatego też firmy budowlane i specjaliści wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc coraz to nowsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania dla inwestorów. Takim jest właśnie zarówno dom energooszczędny, jak i dom pasywny, które w Polsce zdobywają coraz większą popularność i rzeszę zwolenników. Warto bliżej przyjrzeć się obu sposobom budowania. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady i zalety? Czy jest to inwestycja warta rozważenia?
Czytaj dalej »Pompy ciepła czy kolektory słoneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodę użytkową?
Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.
Czytaj dalej »