Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.
Czytaj dalej »Archiwum Tagów: solary
Dachy pod lupą Google – Project Sunroof
W dzisiejszych czasach, gdy używanie alternatywnych źródeł energii jest nie tylko modne, ale i niezwykle ekonomiczne, trudno nie dostrzec potencjału energii słonecznej, która zaczyna zdobywać coraz to większą rzeszę zwolenników. Project Sunroof to najnowszy pomysł stworzony przez Google, za pomocą którego będzie można obserwować dachy budynków i określić zasadność ich pokrycia panelami fotowoltaicznymi w przełożeniu na ilość energii elektrycznej, jaką w ten sposób można wyprodukować. Czy wszystkie dachy nadają się do tego typu inwestycji?
Czytaj dalej »Czy warto inwestować w solary?
Współcześnie coraz bardziej świadomie podchodzimy do budowania domu. Chodzi nie tylko o to, by był on wizualnym spełnieniem naszych marzeń, ale także spełniał wszelkie wymogi funkcjonalne.
Czytaj dalej »Dlaczego warto inwestować w ekologiczne budownictwo?
Coraz więcej osób inwestuje w innowacyjne i energooszczędne projekty domów. Ekologiczne budownictwo zdobywa większą rzeszę zwolenników. To doskonałe rozwiązanie, zapewniające liczne korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne.
Czytaj dalej »Energia odnawialna
Domy ekologiczne to domy pasywne. Nowoczesne budownictwo wprowadziło modę na oszczędzanie i dzięki temu coraz więcej osób przekonuje się, że mieszkanie w domku jednorodzinnym nie musi być drogie. Energia odnawialna to klucz do sukcesu. Co prawda koszt budowy domu ekologicznego jest o 25% większy, niż dom budowany w sposób tradycyjny. Jednak wstępna kalkulacja kosztów utrzymania domu pasywnego wyraźnie wskazuje na to, że jest to inwestycja opłacalna. Doskonałym przykładem domu pasywnego jest certyfikowany budynek zbudowany w 2007 r. w Smolcu pod Wrocławiem, który oszczędza do 80% energii. Niestety w Polsce jest niewiele takich budynków, a dla porównania w całej Unii Europejskiej jest ich ok. 20 tysięcy. W Polsce ekologia stanowi niestety często wyłącznie chwyt marketingowy, który w rzeczywistości nie przynosi wysokich zysków. Ekologiczny dom to budynek energooszczędny o minimalnych wymaganiach energetycznych. Energia potrzebna do podgrzewania wody lub oświetlenia domu wytwarzana jest przez kolektory słoneczne, wiatraki lub pompy wodne. Coraz więcej Polaków decyduje się na instalowanie kolektorów słonecznych i pomp ze względu ...
Czytaj dalej »