Podczas wyboru projektu domu oraz ustalania szczegółów związanych z budową inwestorzy muszą podjąć szereg decyzji. Zaważą one na estetyce przyszłego lokum, jego funkcjonalności oraz poniesionych kosztach. Osoby, które po raz pierwszy mierzą się z zagadnieniami z zakresu budownictwa, powinny ze szczególną uwagą podejść do kwestii technologii budowlanej. Współcześnie możemy liczyć nie tylko na znaną od wieków technologię murowaną, lecz także inne rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą prace. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się domy szkieletowe, wykonywane w tak zwanej „technologii kanadyjskiej”, która swoją nazwę zawdzięcza popularności w północnej części Ameryki. Zwolennicy naturalnych materiałów, którym zależy na oryginalnym designie, chętnie wybierają też domy wykonane z bali. Jakie wyróżniamy technologie budowy domów jednorodzinnych?
Technologie budowy – domy murowane znane i wybierane od wieków
Budowa domu była postrzegana jako inwestycja na lata, a lokum służyło rodzinie przez pokolenia. Nic dziwnego, że kluczowa była solidność i trwałość konstrukcji. Aby ją osiągnąć, tworzono solidne fundamenty i szerokie ławy, które utrzymają ciężar budynku. Wszystko to przekładało się na czas potrzebny do wykonania całości. Pomimo wykorzystania nowoczesnych materiałów, technologia murowana również dziś wymaga największego nakładu pracy i dom powstaje najwolniej.
Szeroki wybór materiałów konstrukcyjnych oraz ich łatwa dostępność jest dla inwestorów istotną zaletą domów murowanych. Ściany mogą zostać wykonane z ceramiki, silikatów lub betonu komórkowego. Od indywidualnych preferencji zależy też, czy przyszli mieszkańcy zdecydują się na ściany jedno-, dwu- czy trzywarstwowe. W zależności od wybranej opcji różne będzie zapotrzebowanie na materiały i czas wykonania, a co za tym idzie – koszt budowy. W przypadku ściany dwuwarstwowej oprócz niezbędnej warstwy nośnej pojawia się część ociepleniowa. Ściana trójwarstwowa posiada jeszcze murowaną warstwę osłonową stanowiącą jednocześnie elewację domu.
Domy murowane cenione są przez inwestorów również ze względu na duże możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Nietrudno znaleźć gotowe projekty, które będą spełniać oczekiwania rodziny pod względem funkcjonalności i estetyki. W przypadku konstrukcji murowanej możliwe jest uzyskanie szerokiej rozpiętości stropów, dzięki czemu we wnętrzach łatwo wprowadzić różne rozwiązania architektoniczne.
Proste konstrukcje domów szkieletowych
Możliwość szybkiego zamieszkania w gotowym domu to dla wielu inwestorów priorytet. Wolą oni zrezygnować z przeciągających się prac nad budynkiem murowanym i postawić na prostą konstrukcję domu szkieletowego. U części osób, przywiązanych do tradycyjnych rozwiązań, pojawiają się obawy związane z jego trwałością. Zakłada się jednak, że okres eksploatacji domu to około 50 lat bez konieczności dokonywania większych remontów.
Oszczędności i ułatwienia w budowie domu szkieletowego rozpoczynają się już na etapie przygotowania fundamentów. W związku z tym, że obciążenia na grunt są znacznie mniejsze, można wykonać węższe fundamenty. Rozwiązaniem mogą okazać się także tzw. fundamenty oszczędnościowe, na które składają się słupy rozmieszczone co 2-3 m oraz żelbetonowa belka podwalinowa na poziomie gruntu. Co istotne dla tempa budowy, po wylaniu fundamentów nie wykonuje się już innych robót mokrych. Dalsze prace mogą być prowadzone bez względu na warunki atmosferyczne – również w zimie.
Zgodnie z nazwą najważniejszy w tym typie budynków jest szkielet, stanowiący podstawę całej konstrukcji. Może być wykonany z drewna (przygotowanego przez czterostronne struganie, suszenie i chemiczną impregnację) lub stali (zimnogięte, ocynkowane kształtowniki stalowe). Szybki montaż gotowych elementów pozwala na postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym już w przeciągu czternastu dni.
Pomimo swoich niewątpliwych zalet dom szkieletowy ustępuje budynkom murowanym pod względem akumulacji ciepła. Oznacza to, że wnętrze szybciej się wychładza, jeśli nie jest ogrzewane w sposób ciągły. W trakcie budowy należy również szczególnie zadbać o ocieplenie miejsc przebiegu profili, dzięki czemu unikniemy powstania mostków termicznych.
Imponujące konstrukcje z bali
Drewno ma swój niepowtarzalny charakter, dlatego wciąż cieszy się popularnością jako materiał budowlany. Domy z bali powstają z najlepszych gatunków drzew iglastych i pozwalają właścicielom skutecznie wyróżnić się wśród innych budynków mieszkalnych. Do budowy wykorzystuje się elementy o średnicy od 8 do 30 centymetrów, co ma wpływ także na końcowy efekt wizualny. Jednak im grubsze i dłuższe bale, tym trzeba liczyć się z większymi kosztami. Wybierając tę technologię budowy domu należy wziąć pod uwagę, że wysoka jest nie tylko cena materiału, ale także wykonanie konstrukcji – jest to zajęcie pracochłonne oraz wymaga doświadczenia i staranności ze strony ekipy. Na jedyne oszczędności można liczyć na etapie wyboru projektu – jeśli zdecydujemy się na wersję gotową, przygotowaną z myślą o tej technologii. Zaadaptowanie innego projektu może być nie tylko trudne i wiązać się z kosztami, ale nawet okazać się niemożliwe ze względu na specyfikę materiału.
Domy z bali mogą powstawać na różne sposoby. Najczęściej wykonuje się konstrukcję nazywaną wieńcówką polegającą na układaniu jednego elementu na drugim. Cieńsze bale wykorzystuje się do stworzenia układu sumikowo-łątkowego, w którym oprócz elementów położonych w poprzek pojawiają się pionowe słupy. Trzeci system polega na stworzeniu szkieletu, w którym umieszcza się materiały ociepleniowe, a następnie przykrywa od zewnątrz drewnem.
Pomimo wysokich kosztów i czasochłonnej budowy domy z bali są cenione przede wszystkim za korzystny mikroklimat, który zapewnia wykorzystanie naturalnych materiałów. Posiadają również dużą pojemność cieplną i gdy są dobrze nagrzane, oddają ciepło jeszcze przez długi czas.
Nowe rozwiązania stosowane w budownictwie pozwalają przede wszystkim na przyspieszenie prac. Coraz popularniejsze stają się domy szkieletowe, ale inwestorzy zaczynają interesować się także domami modułowymi, tworzonymi do tej pory głównie w Norwegii. W ich przypadku budowa przebiega jeszcze szybciej, bo gmach tworzony jest z gotowych części. W zapomnienie nie odchodzą jednak tradycyjne domy murowane oraz budynki z bali, które kojarzą się ze stabilnością i trwałością.
Zobacz też:
ciekawy artykuł Archido! Bardzo dziękuję za garść takich informacji! Na pewno się przydadzą, zwłaszcza, z jestemy przed budową naszego pierwszego domu, zcazynamy pewnie okołokwietnia i przyznaję, ze jestemy nieco przerażeni bo kompletnie nei wiemy jak to działa i jak to się robi, więc każda porada od Was ze strony będzie po prostu cennymźródłem wiedzy. U nas chyba domki w technologii murowanej ale kto wie ;)
wiem, że totrochę głupie ale się zastanawima jak ze stabilnością takich szkieletowych konstrukcji :) bo jeśli tutaj na Archido jest napsiane, ze taki dom może powstać w 2 tygodnie to zastanaiwma się co to za wykonanie, kojarzy mi się, ze chyba w Stanach Zjednoczonych sporo budują takich właśnie konstrukcji. Nawet kiedyś glądałem taki program w telewizji, w którym wznosili domy w ardzo szybkim czasie iż tym kojarzą mi się chyba tylko i wyłącznie szkiletowe konstrukcje
myslę, z takie domy z bali, takie konstrukcje szkieletowe to jest przysżłosc. Etraz ludzie stawiają nieylko na energoszcędność, ale i na wsyztsko co eko,a taki domek z bali to sama natura, mikroklimat jest na pewno doskonały w takim przypadku. Jak dla mnie opcja przyszłości, a nie oszklone domy z samych syntetycznych materiałów ;-) ciekawe czy na Archido mają jakies takieprojekty domów z bali czy tojuż się zamawia w specjalnych firmac, które takie domy produkują? Wie ktoś może?
pewnie takie firmy które zajmują się domami z bali mają już gotowe często które się składa w z całych części i zawozi ciężarówkami na miejsce, ale jak chcesz zbudować taki z projektu to na bank na Archido coś jest. Mignęły mi się nawet napiewrszej stronie z projektami takie drewniane domki na działki rekreacyjne. A co do domów przyszłości – wydaje mi się, ze teraz będzie się raczej budowało solidne domy z ocna konstrukcją bo etraz sa jednak inne anomalia pogodowe, silne wichury, ulewne deszcze itd. konstrukcja musi wiele wytrzymać, a zjawiska atmosferyczne sa coraz gwałtowniejsze niestety. Taki mamy klimat
zgadzam się z Tobą, domy z bali wyglądają ładnie, konstrukcje szkieletowe postwają szybko, ale jednak taki tradycyjny, solidny murowany dom to raczej prszyszłosć przy takich anomaliach klimatycznych. Na Archido sa też chyba artykuły o murowanych domach, od razu można porównać co i jak.
te domki z bali to nwet chyba jakos gotoweprzywożą w sensie, ze czesć elementów jets od razu w całości, ze nie trzeba ich budowac tylko sa stawiane na konkretnei zrobionym fundamencie, ale pewnie samemy=u taki domek tez da się pobudować. Na Archido był kiedy s chyba jakiś tekst o tym, o takich własnei domkach letniskowych z bali, z drewna i tego typu
na przykład z takimi tradycyjnymi domami murowanymi to teraz też nie jest taka zupełnie prosta sprawa, bo jednak sa nowe opcje. Na archido można przeczytać że są ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe a nawet trzywarstwoweo, do budowy może być albo cegła, albo pistak, a nawet teraz sa jakies pustaki ceramiczne także nawet przy tradycyjnie murowanym domu opcji jest c nie miara!!!
no fakt, różne rodzaje grubości ścian teraz można roic, sa różne rodzje materiałów z których się buduje, ale nie zmienia to faktu, że to jednak jest technologia tradycyjnie murowana. Na archido raczej pisza, zę to jest po prostu sposób na lepszaizolację temriczna budynku, a nei zmienia to nic w tej kwesti czy dom jest murowany czy nie
nawet w kwestii izolacji i ogrzewania. Mam wrażenie, że tak jak pisza na Archido, takie domki niemurowane się szybciej wychładzają, ejdnak drożej na pewno wyjdzie ogrzewanie. Murowana, solidna konstrukcja po jakims czasie okaże się ekonomiczniejsza w utrzymaniu. pozdrawiam
wiesz co, tak szczez to chyba zależy od konstrukcji, jak się porówna murowana i skzieletowa tak jak to jest na Archido porównane, to faktycznie chyba to wypada wtedy an korzyść murowanego domu, ale jednak na przykład domki z bali to chyba trzyaja dobrze ciepło. Nawet tkie góraskie chatki jak się pomyśli to sa ciepłe chociaż ogzrewanie często mają nikłe, a często na przykład sam kominek w salonie grzeje
tak mas rację z tymi domkami z bali, bo to jak górlaskie chatki, one sa ciepłe, jednak z tego co wiem to chyba drewno nieźle trzyma, tak dobrze jak mury betonowe. Na Archido jest wiee ładnych małych domków nawte z bali i da się w nic pewnie mieszkać jak w takich całorocznych.