Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Tynki cienkowarstwowe – sprawdzone wykończenie elewacji

Tynki cienkowarstwowe – sprawdzone wykończenie elewacji

Dobre tynki to nie tylko pokrycie dla domu, ale i jego ochrona – przez pogodą, zabrudzeniami, wilgocią czy zagrzybieniem.

Jakie są atuty tynków cienkowarstwowych?

Popularność tynków cienkowarstwowych jest nieprzypadkowa. Idealnie wpisują się w trend połączenia użyteczności i estetyki. Ich rozprowadzenie jest stosunkowo łatwiejsze niż innych materiałów, charakteryzują się dużą odpornością na to, co dzieje się na zewnątrz. Tynki cienkowarstwowe docenia się również za ich możliwości kolorystyczne, co pozwala na dobrą adaptację elewacji do otoczenia.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami wśród tynków cienkowarstwowych są akrylowe, silikatowe, silikonowe oraz na bazie mineralnej.

Akryl, minerały a silikat – tynki na różne potrzeby

Akryl to przede wszystkim elastyczność. Są hydrofobowe – mała nasiąkliwość zabezpiecza dom przed wilgocią. Uznaje się, że żadna pogoda im nie straszna. Dobrze reagują na słońce, radzą sobie tynkowanierównież z deszczem – dzięki temu są najpopularniejszym rozwiązaniem na elewacjach.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty garaży 

Projekty stajni

Projekty domów drewnianych

Tynki mineralne stworzą na ścianie warstwę o dużej paroprzepuszczalności. Lepsze „oddychanie” ścian to ich lepsza konserwacja. Tynki mineralne sprawdzają się tam gdzie warstwą ocieplenia jest wełna. Docenia się je również w miejscach, które mogą być narażone na ogień. Znacznie gorzej od innych sprawdzą się za to w razie nadmiaru wody. Można ograniczać to poprzez malowanie farbą silikonową, ale to oznacza dodatkową pracę.

Silikat będzie idealny na elewację tam, gdzie warstwa chroniona tynkiem będzie miała silny kontakt z przyrodą. Jest odporna na zarastanie i zagrzybianie. O ile jednak poradzi sobie z nadmierną roślinnością, nie da szerokiego wyboru kolorystyki. Jeśli jednak priorytetem jest nie barwa, a izolacja – będzie to dobre rozwiązanie.

Zaprawy silikonowe, dla których fundamentem są emulsje żywic, będą idealne tam, gdzie liczy się elastyczność, fleksyjność i szeroko rozumiana rozciągliwość. Podobnie jak inne warstwy mają dobrą paroprzepuszczalność i są odporne na różne temperatury. Również pod względem estetyki nie rozczarowują.

Zobacz Również

dom z poddaszem

Pokój na poddaszu – projekty domów, które Cię zachwycą

Poddasze użytkowe to miejsce, które w zależności od wizji inwestorów może pełnić szereg zastosowań. Projekty ...

8 komentarzy

  1. Baśka

    A co sądzicie o tynku silikonowym dwuwarstwowym gładkim. Bo taki zaproponował mi projektant.

  2. Bartek

    Dużo znajomych polecało mi właśnie tynki cienkowarstwowe. Chcę otynkować dom, wykończyć go, żeby wyglądał estetyczne, ale też żeby wykończenie było trwałe i żeby nie trzeba było odnawiać wszystkiego co dwa lata. Słyszałem o tynkach mineralnych, akrylu i innych podobnych, co Państwo polecacie ??? Pozdrawiam serdecznie

    • Iso

      Ja u siebie mam akryl bo jest naprawdę wytrzymały na wilgoć – dobrze zabezpiecza. W sumie słońce i duże teperatury, kiedy sciany się nagrzewają tez mu nie szkodzą. To jest dość popularna metoda, przynajmniej z tego co słyszałem. Ale wiem żze teraz wszyscy przezrucaja się na silikat bo dodtkowo jets odporny an zniszczenia takie naturalne w sesnie grzyby na przykąłd. To zależy wszytsko od tego gdzie dom stoi itp.

  3. ALiCja

    W sumie to się na ty nie znam, wiem tylko tyle ile sama czytałam na ten temat, kiedy sama szukałam jakiegoś rozwiązania dla swojego domu. Więc tak: Tynki cienkowarstwowe na pewno nadają się jeśli szukasz czegoś trwałego, na pewno dadza rade pod tym względem ;) teraz tak, jeśli chodzi o akryl to ładnie wygląda i nie łapie aż tak wilgoci i właśnie ja zdecydowałam się na to rozwiązanie :) Tynki mineralne raczej łączy się z wełną ociepleniową, ale to niestety gorzej reaguje na wodę. Natomiast silikat jest odporny na grzyby zarastanie i tym podobne ustrojstwo :) Decyzja naelży do Ciebie. Proponuję trochę poczytać i poszperać po internecie albo od razu zapytać jakiegoś specjalisty. pozdrawiam

  4. Remont

    Dobrze jest użyć takiego tynku cienkowarstwowego kiedy ociepla się dom metoda lekką mokrą na przykąłd wełną mineralną albo styropianem. Wtedy to jest dodatkowe zabezpieczenie , które działa jak izolacja. Plusem jest to, ze taki tynko można sobie dobrać jak się chce i stwozyć elewację według własnych upodobań

    • gość

      Ok, to super że mówisz, właśnie mamy zamiar ocieplić dom, a potem go ładnie otynkować i zastanawiamy się czym i jak. A która z tych metod opłac się najbardziej w sensie jak to cenowo się przedstaiwa i które jest wydajne najbardziej. A co ty masz u siebie na ścianie jeśli wolno zapytać?

  5. Kamila

    Czy takie tynki można normalnie kłaść na przykład na wełne mineralną albo na styropian Czy wymagają jakiegoś innego podłoża? Bo chce przy okazji ocieplić cały dom, żeby było ekonomiczniej i przy okazji otynkować i pomalować. Jaki tynk przy okazji polecacie?

  6. Małgorzata

    Pewnie ze można to kłaść na ocieplenia jak wełna czy styropian. Nawet się powinno jako wykończenie izolacji termicznej domu. Taki tynk chroni przed nasiąkaniem i jest paroprzepuszczalny przez co ściana oddycha, nie gromadzi wody i lepiej chorni nasz dom przed zimnem – ucieka mniej ciepła.
    Opłacalne rozwiązanie dla wszystkich którzy są oszczędni i chcca płacic mniejsze rachunki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *