Jadalnia to miejsce, które jednoczy domowników. Możliwość zasiadania do wspólnych posiłków, swobodnego rozmawiania o nurtujących nas problemach, sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzów. Staje się zatem obowiązkowym elementem każdej kuchni, bez względu na to, jakim metrażem dysponujemy. W jaki sposób zaaranżować tę przestrzeń, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna?
Stoły do jadalni – punktem wyjścia aranżatorskich rozważań
W niewielkich powierzchniowo pomieszczeniach, najlepszym wyborem będą stoły okrągłe. Postawione zarówno w centralnej części, jak również w rogu jadalni, zapewnią komfort i wygodę podczas spożywania posiłków. Modele prostokątne i kwadratowe będą wymagały nieco więcej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem okazuje się zatem stół rozkładany, który skutecznie rozwiąże problem pomieszczenia dużej ilości osób. Na serwisie kuchnieportal.pl znajdą Państwo więcej przykładowych aranżacji mebli kuchennych otwartych na salon i jadalnie.
Równie ważnym elementem, który wpływa na całą aranżację, jest dopasowanie poszczególnych mebli do stołu. Jeśli zatem w pomieszczeniu znajduje się jakieś pozostałe wyposażenie, typu szafki, regały czy kredensy, musimy zadbać, aby stylistycznie współgrały z zakupionym stołem. Wówczas zyskamy gwarancję, że jadalnia harmonizuje z resztą pomieszczenia.
Krzesła do jadalni
Na funkcjonalność jadalnianych krzeseł wpływa nie tylko wygoda siedzenia, ale również łatwość utrzymania ich w czystości. Właśnie z tego powodu większość dostępnych w sprzedaży modeli jest wykonanych z metalu, plastiku lub innych tworzyw, którym nie straszne intensywne mycie ściereczką. Tapicerowane krzesła zastępuje się meblami z możliwością zdejmowania poduszek, które bez trudu można zdjąć, wyprać i ponownie założyć. Najważniejszym bowiem aspektem jest fakt, aby krzesła do jadalni były praktyczne i zarazem higieniczne.
Stół i krzesła do kuchni z jednego kompletu?
Jak przekonują nas projektanci, stół z krzesłami nie musi pochodzić z tego samego zestawu, co jednak dla wielu osób jest sporym udogodnieniem. Szalenie interesującym aranżatorskim zabiegiem jest łączenie wielu form i kolorów, tworząc oryginalny mix. Masywne stoły drewniane bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie nowoczesnych materiałów, takich jak szkło, plastik czy metal. Całość uzupełniona krzesłami, utrzymanymi w różnorodnej kolorystyce i formie, utworzy designerską jadalnię.
Jak zatem łączyć, aby nie popełnić wnętrzarskiego faux pass? Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawienie drewnianego stołu z krzesłami w kolorze białym lub czarnym. W zależności od naszej wyobraźni i końcowych oczekiwań, zestaw może być z jednej tonacji kolorystycznej lub stanowić jego wymieszanie, np. dwa krzesła tego samego rodzaju ustawione w jednej linii stołu. Wygląd nowoczesnej jadalni możemy wzbogacić staromodnym stołem po naszych przodkach i modernistycznymi krzesłami. Bądź odwrotnie.
Pamiętajmy o tekstyliach!
Aby podnieść walory estetyczne naszej jadalni, warto wzbogacić wygląd stołu o gustowne dodatki. Bieżniki, serwety czy obrusy nie tylko udekorują przestrzeń, ale również uchronią blat przed zanieczyszczeniami, amortyzując tym samym dźwięk odkładanych sztućców. Równie mile widziane są wszelkiego rodzaju podstawki pod szklanki i naczynia, a na specjalne okazje przydatne okażą się materiałowe kieszonki i kolorowe podkładki pod talerze.
Jadalnia to niestety coraz bardziej zapomniana domowa przestrzeń, przede wszystkim z powodu ograniczeń powierzchniowych, jakie narzuca nam budownictwo wielorodzinne. Niemniej jednak, w każdym domu znajdzie się miejsce na stół. Jeśli zatem nie posiadamy wystarczającej powierzchni na urządzenie oddzielnej powierzchni, zaprojektujmy przynajmniej wygodny i nastrojowy kącik jadalniany. Stoły, krzesła i dodatki w nim zebrane nie będą wyłącznie domowym wyposażeniem, ale elementami roztaczającymi pozytywną atmosferę wśród bliskich i domowników.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Stolpluskrzesla, specjalizującym się w sprzedaży stołów oraz krzeseł do jadalni i salonu.
Dla mnie jeslic hodzi o jadalnię to musi być duzy stół i dużo krzeseł – mamy dużą rodzinę, wieć nie wyobrażam sobie inaczej na swieta czy inne ważne dla as wszystkich uroczystości, dla każdego musi znaleźć się miejsce za stołem. Ja kocham drewno, naturalne i szlachetne, nie do podrobienia, ale mam wrazenie ze moja jadalnai wygląda trochę smutno i ponuro. Jakis pomysł jak to ożywić? Meble sporo nas kosztowłąy dlatego nie chciałabym wymieniac wszystkiego…poza tym podobają mi się i sa funkcjonalne. Potrzebuję jakiś dodatkow na ożywienie wnętrza. Podpowiedzi?!?!
A nie myślałaś na przykład żeby zmienić obicia krzeseł na jakieś zywe i ciemniejsze ? do drewna na pewno będą pasowały. Do tego może kwiatki? Storczyki pasuja do jadalnii i wyglądają calkiem stylowo kiedy kwitną. A do tego może jakaś dziergana serwetka na stół? U mnie tam zawsze stoi wazon świeżych kwiatów- zwykle róż czy tulipanów i to już bardzo ozywia wnętrze, od razu jest przyjemniej
Mało kto teraz ma serwteki w domu, alejest coraz więcej takiego ładnegorękodzieła. Na przykąłd takie dziergane male biezniki na stół. Wyglądają uroczo i ocieplają wnętrze, robi się rzytulniej, a nie tak pusto. A co do kwiatków – tezlubię zyweroslinki, ale umnieraczej dużo storczyków – wyglądają ąldnie wytrzymują długo i ładnie kwitna
Teraz to jest napływ wszelkiego rodzaju dekoracji. Ja inwestuję w porcelanę i zestawy obiadowe, żadna inna dekoracja nie zrobi takiego wrażenia jak dobrze dobrany zastawa. Delikatnie zdobiona, z wzorkami zawsze obroni stół.
Do jadalni najlepszy jest rozsuwany duzy stól. Na co dzień jest taki niepozorny, kawowy na takokoło 6 osób, a jak się go rozsunie to zmieści się 2 razy tyle. Praktyczne, nie zagraca miejsca. Dobrze działa u mnie, sprawdziło się, chcoiaz jadalnię mamy małą to u nas w domu można robic imprezy na 20 osób, wszyscy się pomieszczą ;)
Fajne inspiracje znalazły sie tu u was. Zastanawiamy się z mężem nad remontem kuchni i jadalni, więc dla mnie ten post jest idealny. Szukam propozycji fajnych, oryginalnych mebli to akurat wezmę pod uwagę co tutaj zamieściliście.
Jak chcesz więcej o meblach i szuaksz czegoś jako inspiracji to tutaj na stronie jest tez artykuł Arhido o stylach w aranżacji wnętrz. Zdjęcia kuchni tez tam jakieś są. Można się zinspirowac, zresztą tych styli jest chyba pisanych około 20 wiec jest z czego wybierac. Szukaj wskazówek pod tym linkiem https://www.archido.pl/porady/trendy-w-aranzacji-wnetrz-w-domach-jednorodzinnych/
Ja jednak jestem tradycjonalistką i u mnie stoł i krzesła pochodzą z jednego kompletu. Jeden rodzaj drewna, kolor i design. Jakoś wizualnie lepiej to do mnie przemawia niż takie zderzenie dwóch estetyk w mojej jadalnii.
Ja tez tak zawsze mówiłam, ale przy ostatni remoncie pozowliłamna trochę szałteństwa i o ile meble sa takie same (krzesła i stół to to samo drewn) to jednak poszalelismy z dodatkami: różne kolorowe poduszki, donice z kwiatkami, trochę lawendy jak w stylu prowansalskim i naprawdę zrobiło się zywiej, weselej, az chce się spedzac czas w takiej kuchni (bo mamy ja połączona z jadalnią), niee jest nijaka, prosta i bez wyrazu taka jak wsytskie
I super. U mnie w domu też króluje tradycja. Do tego jakieś ciekawe i dekoracyjne tekstylia. Zawsze jest wtedy na czym zawiesić oko. Fajnie przełamać standard zasłonami i obrusem. Wiele sklepów oferuje je nawet w tych samych odcieniach, bądź o tych samych wzorach. Niby takie małe rzeczy, a naprawdę tworzą klimat i masz rację naprawdę chce się spędzać czas w takiej jadalnii.
No tak, tez mi się wydaje, ze w detalach tkwi naprawdę moc. Dekoracje czasem potrafią zmienić cały wystrój wnętrza. W dodatku nie sa drogie. Teraz jest moda jeszcze na recznie robione dodtaki, wiec niewielkim kosztem można wyczarować naprawdę efektowna aranzacje. cos z wikliny albo ceramika i jadalnia wygląda niesmowicie. A przez to ze sa niedrogie, można tez częściej to wszytsko zmieniac i bez sentymentu wurzucić stare drobiazgi :-)
Ja jednak wyznaję zasade że umiar ma znaczenie i raczej celuje w minimalizm.moim zdaniem wszelkiego rodzaju bibeloty tylko się kurzą…Dbanie o porządek w takim mieskzaniu to katorga. Przecież trzeba regularne wycierać wszytsie figurki, uporać się z milionem małych serwetek.wolę jeśli jest mnie sprzętów. Umiar tez wygląda dobrze, a taka jadalnia, która nie jest zagracona to bardzo przyjemne miejsce do spozywania wspólnych posiłków z rodziną
Ale tez eliminowanie wszystkiego jest dez sensu, ma być wygodnie, przytulnie i nastrojowo. A bez jakiegoś obrusika czy ładnej zastawy to jednak jakby niemożliwe w jadalni;-) też nie lubie gromadzenia i zagracania domu, ale jakies drobiazgi pomagają ozywic wnętrze. Polecam na archido artykuł o trendach w aranżacji. Tam może znajdziesz coś dla siebie minimalistycznego.
Jejuuuuu, jak ja uwielbiam takie ciekawe elementy. Jeżeli chodzi o wnętrza preferujemy z mężem styl skandynawski i bardzo się cieszę, że mój ukochany się ze mną w tym zgadza bo inaczej byłby problem Jadalnia to dla nas obojga bardzo ważne miejsce. Kochamy organizować przyjęcia i jednocześnie gotować dla znajomych i rodziny. Dlatego dbamy o każdy najdrobniejszy szczegół i właściwie dlatego tutaj trafiłam. W poszukiwaniu nowinek
Właśnie mnie tez te style skandynawskie, duńskie szwedzkie i tym podobne bardzo pasuja do jadalni. Taki styl kojarzy mi się przede wszystkim z drewnem i to dość surowym, a duzy drenwinay stoł w jadalni, wykonany z dobrej jakości drewna to podstawa, a jeszcze to z styl skandynawski stawia na prostotę dodaje jadalni funkcjonalności, więc wygodną i nastrojową jadalnie mamy jak w banku !!!
podobają mi się takie skórzane obicia i hebanowe stoły, generalnie ciemne drewno, ale to chyba jest strasznie drogie, bo drewno egzotyczne a skóra no to wiadomo. Ale jadalnia dla mnie musi mieć odpowiednia ilośc miejsca na spozywanie posiłków, zeby kazdy mógł poczuc się swobodnie i w spokoju zjesc obiad z rodziną.
teraz czytałam ostatnio o takich naklejkach na ściane z napisami i wydaje mi się, ze t nawet d takiej nowoczesnej kuchnni będzie pasowało. No i oczywicie fajne obicia na krzesła – ale nie taka ciezka skóra i ciemna skróa, bo jednak warto kuchnie rozjaśnić a nie roić taka mosiężną ciężką. Jasne obicia ale nie az tak jasne żeby się szybko nie brudzuiły.
tez mi się to gdzieś ostatnio mignęło na Archido taki artykul właśnie o naklejkach na ściane. Sa super!!! Do jadalnii pewnie by pasowały, chcoiaz bardziej je widze do jakieś salonu, pokoju czy przedpokoju, także zastanów się żeby dobrze je dopaswac downetzra. Pozdrawiam serdecznie !!!
ale myślisz, ze właśnie takie naklejki na ścianę jak pisza na Archido o tym to by pasowały waśnie do jadalnii? Nie jestem do końca przekonanan… ale masz coś podobnego u siebie czy tak Ci się ydaje tylko po tym co przeczytane było na Archido? Bo tutaj na Archido są artykuły na różny temat i różne pomysły i warto je przejrzeć, ale nei wszystkie elementy pasuja do każdego wnętrza
w prostocie tkwi siła, naprawdę! :-) ostatnio byliśmy u znajomych, tam po prostu zwyczajny stół ciemny, do teg krzesław tym samym kolorze teżraczej ze zwykłych kuchennych, ale wyglądały designersko bo miały fajne poduszki różnokolorowe, a na stole leżał ładny, haftowany obrusik, ktoś już tu kiedyś pod tym postem na Archido wspominał, ale powótrze t e swojej strony- tekstylia to jest to! Naprawdę zwykłe i niedrogie meble można dzięki temu pzemienić w cos oryginalnego, w cos z charakterem, nawet niewielkim nakładem siłi finansów. Pozdrawiam serdecznie wszystkich remontujących i budujących :-)
a my ostatnio znowu jak byliśmy u kogoś z rodziny to tam był w jadalni taki piękny komplet mebli z ciemneg drewna – taki dosłownie w kolorze hebanu stół i do tego ciemne krzzeszła z obiciami z czarnej skóry, do tego taka złoto czarna lampa, oolnie wszytsko było utrzymane w dość ciężkim klimacie, ale miało ten charakter i wyraz, taki pomysł mnie bardzo zainspirował i teraz przeglądamy archido bo czeka nas remont generalny kuchni i jadalni :)
jeśli chodzi o jadalnię to zaro zwróicc uwagę na pdunkt o tapiecerkach, który tutaj na Archido wyszczególniony jest pod koniec- ładne krzesła z delikatnym materiałem mogą sieokazać zmorą – wiadomo jak to jest w takich miejscach – jedzenie spada, łatwo to ubrudzić i wtedy robi się problem – wygląda nieładnie i non stop trzeba to prać, a często sprać się nie da… dobrym rozwiązaniem sa tutaj jakies śliskie materiały i inne nawet i ciemneisjze żeby nie trzeba było denerwować się ciągłym brudem w kuchni.
tutaj mądrze jest na Archido napisane, ze w jadalni głównym elementem jest stół, dlatego najpierw warto zastanowić se jaki stoł chcemy – np. mały czy raczej duzy (ja polecam te duże ;)) i dopiero do tego stołu dopasować reszte mebli i dodatków. Fajnie w jadalni sprawdza się batdxzo ciemne drewno z jasnymi dodatkami. Wtedy wnętrze jest takiz charakterem. Polecam i pozdrawiam ;)