Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Więźba dachowa – od rozwiązań prostych po skomplikowane
więźba dachowa

Więźba dachowa – od rozwiązań prostych po skomplikowane

Więźba dachowa to kilka różnych rozwiązań, które znacząco mogą wpłynąć na wygląd, ale i funkcjonalność zadaszenia

Więźba dachowa a rozmiar dachu

W domach najczęściej stosuje się konstrukcje drewniane – zwykle wykonywane z sosny. Mniejsze elementy pochodzą z drewna charakteryzującego się większą twardością – np. dębu czy akacji. Wybierając rodzaj więźby trzeba zwrócić uwagę głównie na przeznaczenie budynku oraz rozmiaru dachu – np. to, czy odpowiednio poradzi sobie z dużą ilością zalegającego zimą śniegu. więźba dachowa

Więźba krokwiowa

To najprostsze rozwiązanie konstrukcji dachowej. Można je stosować tam, gdzie rozpiętość ścian zewnętrznych nie jest większa niż 6 m, a nachylenie zadaszenia nie przekracza ok. 60 stopni. Więźbę tworzy się dzięki parze krokwi, które łączone są w kalenicy i rozstawione w ok. metrowych odstępach. Końce mogą być zainstalowane do poziomej belki będącej równocześnie konstrukcją nośną stropu.

Więźba jętkowa

Najczęstszym rozwiązaniem są jednak więźby jętkowe: mniej skomplikowane do wykonania, tańsze od alternatyw i dające więcej możliwości niż np. krokwiowe. Ogromnym atutem jest wszechstronność stosowania. Więźby jętkowe można wykorzystać w większości projektowanych budynków – uniwersalność dotyczy zarówno kątów nachylenia dachów jak i gabarytów ścian.

więźba dachowaStosuje się je tam, gdzie rozpiętość między ścianami przekracza wspomniane 6 m. Więźba krokwiowa w takich przypadkach jest niezbyt korzystna ze względu na usztywnienie – by zapewnić je na wysokim poziomie, krokwie musiałyby mieć bardzo duże przekroje. Tu pojawia się możliwość zastosowania tzw. jętki. To element umieszczany w połowie krokwi, którego cel jest jeden – usztywnienie materiału podstawowego.

Klasyczne rozwiązanie jętkowe stosuje się w miejscach, gdzie długość jętki nie jest większa niż 3,5 m. Wtedy montuje się nią nieco ponad 2 m nad powierzchnią. Przy dachach o większej rozpiętości, stosuje się więźbę płatwiowo-jętkową. Ustawiane są wtedy słupy stolcowe, których zadaniem jest podpieranie płatwi – poziomych belek lub lekkich kratownic stalowych układanych w kierunku do kalenicy dachu.

Wykorzystywany jest jeszcze trzeci rodzaj więźby – płatwiowo-kleszczowa. Stosuje się ją tam, gdzie rozpiętość dachu nie bywa większa niż ok. 11-12 m. W tym rozwiązaniu krokwie są dodatkowo podpierane, a konstrukcję usztywniają poziomo specjalne kleszcze. Nimi są podwójne belki, które „wiążą” słupy oraz krokwie. Ze względu jednak na wiele elementów i bardziej skomplikowany sposób stawiania nie są tak popularne jak wcześniejsze rozwiązania.

Wybór odpowiedniej więźby dachowej może determinować dalsze użytkowanie dachu, dlatego warto rozważyć wszystkie aspekty dokonując odpowiedniego wyboru dopasowując rozwiązanie do własnych potrzeb.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

2 komentarze

  1. Robert

    Polecacie zwykłą więźbę krokwiową? Podobno to najprostsze rozwiązanie i chyba pasuje do zwykłego tradycyjnego domu. Zastanawiam się jakie powinno być wtedy nachylenie dachu i jaka jego rozpiętość, żeby konstrukcja była wytrzymała. Jakiego drewna najlepiej użyć, żeby było wytrzymałe i dach służył na lata?

  2. Kaska

    Tak, zdecydowanie więźba krokwiowa jest ok. najprostsze rozwiązanie, czyli będzie najłatwiej znaleźć ci od etgo dobrego, wykwalifikowanego fachowca. Jeśli rozpiętość dachu u Ciebie nie przekroczy 6 metrów, a nachyleie dachu nie będzie większe niż 60 stopni to z powodeniem możesz sobie coś takiego zamontować są tam jakies belki na podtrzymanie itd. wszytsko musisz doczytać albo zapytać profesjonalistów bo dokładnie jak wygląda konstrukcja to nie wiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *