Po długich, zimowych miesiącach każde podwórko potrzebuje odświeżenia. Nadchodzi czas na wiosenne porządki w ogrodzie. Prawidłowo przeprowadzone wiosenne porządki pozwolą nam na nowo cieszyć się estetyczną przestrzenią wokół domu. Planując prace w ogrodzie, warto podzielić cały jego teren na kilka najważniejszych obszarów roboczych, takich jak: trawnik, rośliny, nawierzchnia. Poznajmy niezawodne sposoby na wiosenne odświeżenie każdego z nich.
Trawnik
Po długiej zimie niestety zwykle nie przypomina on pięknego, soczyście zielonego dywanu. Na szczęście odpowiednie działania pozwolą nam w krótkim czasie osiągnąć upragnione rezultaty. Pielęgnację trawnika należy rozpocząć od wykonania wertykulacji, czyli zabiegu polegającego na nacięciu darni. Dzięki niemu pozbędziemy się chwastów oraz mchu, a także pozwolimy na lepsze dotlenienie, nawodnienie i odżywienie korzeni trawy. Po przeprowadzonej wertykulacji powinniśmy starannie wygrabić cały trawnik i zasiać świeże nasiona.
Podczas porządkowania trawnika warto zadbać również o jego obrzeża. Wiosenne odświeżanie przestrzeni przydomowych jest świetną okazją by przeorganizować zielone obszary. Do wyznaczenia estetycznych granic trawnika świetnie sprawdzą się krawężniki. Dużą popularnością cieszą się obecnie zaokrąglone granice zielonych części ogrodu. Wykonanie obrzeża w kształcie łuku lub półkola ułatwiają krawężniki łukowe, dostępne na przykład w ofercie firmy Polbruk.
Roślinność
Wiosna to czas, kiedy musimy zadbać o podcięcie gałęzi drzewek owocowych i ozdobnych krzewów. Usuńmy uszkodzone lub obumarłe części roślin, aby pozwolić im na zachowanie zdrowia. Powinniśmy obciąć również te fragmenty, które zakłócają prawidłową formę roślin – na przykład zbyt odstające gałązki w żywopłocie.
Pierwsze ciepłe miesiące to czas na nawożenie roślin oraz na wysiewy kwiatów, drzew i krzewów. Planując zasadzenie nowych roślin, należy dobrze przemyśleć ich umiejscowienie. Jeśli nie włożymy odpowiedniego wysiłku w planowanie, przestrzeń wokół domu może sprawiać wrażenie chaotycznej. Dobrym pomysłem jest wydzielenie kilku stref z roślinnością – „wysp” odgrodzonych od nawierzchni i trawnika estetycznymi obrzeżami lub krawężnikami.
Nawierzchnia
Podczas wiosennych porządków kostka brukowa powinna zostać dokładnie oczyszczona ze wszystkich zanieczyszczeń. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać myjkę ciśnieniową. Jej użycie, w połączeniu z odpowiednimi środkami chemicznymi, pozwoli nam również na pozbycie się mchu oraz chwastów spomiędzy kostek.
Zobacz też:
https://www.archido.pl/24-projekty-stajni
https://www.archido.pl/73-projekty-hoteli
Jeżeli w trakcie zimy używaliśmy ostrych narzędzi do usuwania śniegu i lodu, kostka brukowa mogła zostać uszkodzona. Po oczyszczeniu z zanieczyszczeń, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się całej nawierzchni. Pęknięte lub zniszczone kostki należy zastąpić nowymi.
Wiosenne porządki w ogrodzie to nie tylko usuwanie śladów po zimie. To również okazja, aby przeorganizować zielone przestrzenie i nadać im świeżości. Podczas prac nad metamorfozą ogrodu warto korzystać z materiałów wysokiej jakości. Estetyczną i wytrzymałą kostkę brukową, krawężniki czy obrzeża znajdziemy w ofercie firmy Polbruk, polskiego producenta materiałów budowlanych.
No właśnie, żeby móc cieszyc się pięknym ogrodem trzeba poświęcic mu dużo czasu i pracy. Zawsze zabezpieczam moje roslinki przed zimą, ale niestety w tym roku pogoda była taka kapryśna, że część roślin mi zmarzła. Teraz własnie planuje je trochę ponawozić to może nieco odbiją. A o wertykulacji wciąż wiele osob nie slyszalo, więc dobrze, że piszecie. Po zabiegu mchu jest zdecydowanie mniej a trawnik jest gęsty i nie ma tyle prześwitów. Ja polecam wykonać go jak najszybciej, przed nadejściem lata.
Po zimie trawa zawsze wygląda jak wygląda. Inaczej nie bedzzie. Po raz kolejny z rzędu mielismy już dość ratowania całego pdwórka trway po zimie i zdeycdowlaiśmy się na zaozenie kostki od strony wjazdu. Większość trawy zakryta, zamiast tego bruk, a w miejscach prześwitów małe kloby. Wygląda estetycznie, a dużo mniej pracy przy „reanimacji trawy”
U mnie już ogródek pięknie kwitnie! Trochę dosadziłam nowych kwiatów, przesadziłam inne, zeby zmienić im podłoże i od razu lepiej się wszystko prezentuje! Teraz tylko trzeba pilnować podlewania i raz w tygodniu skubnąc chwasty, ale poza tym już jest pięknie!
To podziwiam, ze tak dbasz o ogórd, bo akuratrwanie chwastów raz w tygodniu to dość często. Mnie by się az tak nie chciało… dla nas najlepsza jest kostka przed domem i jakies iglaki – minimum wkałdu a efekt nie jest zły.chcoiaż trwae trochę tez musimy reanimować po zimie,bo mamy kawłek trwanika przed domem. Wyczytałam tu, że trzeba podlewac dużo i można sypnąć jakiś nawozem
Oczywiście ze przy iglakach i wylozeniu podwróka kostka jest dużo łatwiej i szybciej, aledla mnie nie ma to ąż takiego uroku. Podwórko usi az tonac w kwiatach, musi być zielono. Idea jest taka – przynajmniej u nas w domu i u nas w rodzinie) żeby to była oaza spokoju, takie zielone zacisze do którego chce się wracac po spędzeniu całego nia w biurowcu i w centrum miasta.
O tak! Zwłaszcza te ostatnie opady na zmianę z upałami to doskonałe środowisko dla niechcianych przyjaciół w postaci chwastów :) Ja na szczęście radzę sobie trochę dzięki wyłożeniu większości agrowłókniną. Zwłaszcza tam, gdzie mamy posypaną korę sprawdza się to świetnie. Raz na jakiś czas trzeba tylko usunąć parę chwastów. Poza tym ona świetnie utrzymuje wilgoci. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku, kiedy ktoś ma duży ogród. Reszta tylko równo wyłożona kostką, jakiś ładny trawniczek i ogród marzeń jak na dłoni!
U nas po zimie zawsze był problem z kostka, którą mamy wyłożony podjazd i chodnik do dzrwi, ale w pewnym momencie zaczelismy robić dokałdnie tak jak jest napisane tutaj w artykule, czyli korzystać z myjki ciśnieniowej, siwetna opcja, bo dokałdnie można wszystko wymyć, pozbyć się nawet tego co zalega mie Zy płytkami, czyszczenie jest wtedy zdecydowanie szybsze i mniej meczące. Pozdrawiam.
tata myjka ciśnieniowa to jest jednak spory wydatek na pocztaku tak się wydaje, ale jednak warto w nia zainwetsowac, bo taka inwestycja bądź pomaga w utrzymaniu prządku i oszczędza nas czas zdecydowanie. Nie musimy się użerac z jakims czyszczeniem kazdje kostki brukowaj po kolei.polecam zdecydowanie, nie tylko czytenikom Archido!
jak się patrzy na te mrozy za oknem to raczej się nie myśli o wiosennych porządkach w ogrodzie, ale tak naprawdę to chyba najyższy czas o czyms pomyslęć . mrozy pewnie niedługo miną, a my się będziemy muesilei zając naszymi rślinkami w końcu. Fajjny jest artykuł na Archido, gdzies mi się mignał, o organizacji przestrzeni wokół domu, tam sąfajne poady i fakne kmentarze czytelników jak taką przestrzeń zagospodarować.
no właśnie tutaj w innym artykule tez na Archido czytałem coś o tym, ze jak się uprzątnie ogród na zime i zadba o niego odpowiednio przed zimą to wtedy a wiosne jest mniej pracy i wszystkie roślinki, klomby i trawa sa w dużo lepszymstanie iszczezrz eto potwierdzam, trawanie jest taka pognita jak była w zeszłym roku na przykład, wiosenne porządki w ogrodzie się robią zdecydowanie rzyjemneijsze i zdecydowanie szybciej idzie cała praca, pozdrawiam serdecznie
czy ktoś z Was, którzy tutaj czytają artykuły na Archido i komentują moż eprzerowadzal u siebie zabieg wertykulacji ogrodu? Dokąłdnie nie wiem na czym to polega i jak to działa. Ktoś coś wie? Wiem, ze cos się nacina żeby dotlenić glebę i od tego chyba trawa lepiej rośnie, ale bedę wdzieczna za jakiekolwiek informacje dodatkowe na ten temat. Pozdrawiam serdecznie!!!
właśnie rzuciło mi się w oczy, ze u nas na Waszej stronie facebokowej Archido podjęty został podobny temat właśnie o reorganizacji ogrodu czy podówrka po zimie. U nas czas nazajęcie się roślinkami – krzewami ozodbnymi i drzewakmi ozdobnymi. Garść informacji na ten temat z pewnością się przyda! Pozdrawiam serdecznie !
teraz to już nawet letna reorganizacja orodu, a nie wiosenna :) u nas tez już praca wre, właśnie szukamy inspiracji, co w ogrodzie można zrobić, eby ładnie wyglądał, może jakiś artykuł na Archido na ten temat albo jakieś doświadcznia innych użytkowników strony, żeby można się było zainspirować ? pozdrawiam serdecznie ;-)