Zwykle zagrabiane liście, skoszona trawa i obierki z warzyw lądują w śmietniku i tam kończą swoją żywotność. Tymczasem świadomy ogrodnik gromadzi ten biologicznie drogocenny surowiec w prostym urządzeniu do kompostowania. Kompost przybrał nieoficjalną nazwę „czarnego złota ogrodników” dzięki cennym właściwościom nawozowym. Własny kompostownik pomoże poprawić jakoś ziemi w naszym ogrodzie, a co za tym idzie – cieszyć się zieloną roślinnością i bujnymi zbiorami.
Czym jest kompost i z czego powstaje?
Jest nim organiczny nawóz powstały w wyniku rozkładu biomasy w wyniku utleniania. Kompost tworzy się z odpadów poddanych działaniu mikroorganizmów przy udziale tlenu. Wszystko odbywa się w przewiewnej skrzyni kompostowej. Biomasa rozkładana jest na drobne czynniki szybko wchłaniane przez rośliny, co powoduje ich odżywienie i pobudza wzrost. Przyroda stosuje swój naturalny rodzaj kompostu w postaci ściółki leśnej, gdy drzewa gubią liście, gniją i tworzą cenną próchnicę pomagającą drzewom pobudzić się na wiosnę. Kompost we własnym ogrodzie można stworzyć z odpadów organicznych produkowanych w domu i na podwórzu. Należy unikać jednak produktów zakłócających proces kompostowania, czyli mięso, chwasty, pestki, czy solone potrawy. Najbardziej wartościowy kompost zawiera mnóstwo cennych minerałów będących budulcem roślin, w tym wapń, potas, azot i fosfor. Biomasa utrzymuje naturalny poziom pH i właściwy poziom zakwaszenia. Wartość kompostownika można podnieść przy użyciu dostępnych na rynku preparatów usprawniających rozkład związków organicznych i poprawiających ich wartość odżywczą.
Kompostownik powinien być umieszczony w zacienionym i przewiewnym miejscu. Brak wentylacji prowadzi do procesu beztlenowego, czyli po prostu do gnicia biomasy i wydzielania odoru. Oto kilka rad dotyczących lokowania kompostownika w ogrodzie:
-
Kompostownik powinien być ustawiony w przewiewnym i zacienionym miejscu.
-
Warto przemieszczać kompost w celu spulchnienia, aby materiał nie był zbyt ubity
-
Kompostownik powinien być zamknięty i posiadać wloty powietrzne umożliwiające cyrkulację tlenu
-
Ulokowanie w kompostowniku rurki perforowanej usprawni przepływ powietrza do kompostu
-
Kompost musi być wilgotny, ale nie mokry. (Test: po ściśnięciu nie powinna się sączyć z niego woda)
Teraz w sumie są kosze na smeici do których wyrzuca się bio odpady i nikomu już raczej nie chce grzebać się w robienie własnego kompostownika, a szkodaa…bot o same zalety.
Przecież to naturalny nawóz do ogródka! ! !
No właśnie, ale to już wymaga miejsca, czasu, odrobiny doglądania tego wszystkiego, a nie każdy dysponuje czasem, żeby się w to bawić, wieć opcja z koszem na bio odpady tez nie jest głupia.
Dla tych co nie chce albo nie mogą mieć swojego kompostownika na podwórku. Serdecznie pozdrawiam
Z drugiejs trony do kosza bio tez wszystkiego nie możesz wrzucić. Masz tam specjalne wytyczne, bo nie wszytsko się nadaje. Część odpadów na przykąłd te pochodzenia zwierzęcego jakies mieso itp. sa niedopszczalne i co wtedy z tym zrobić? czy własny kompostownik może takie rzeczy przyjąć?