Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Wybór projektu – na co zwrócić uwagę?

Wybór projektu – na co zwrócić uwagę?

Wybór projektu to istotna i wymagająca zaangażowania sprawa. Na co zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniego projektu? Przede wszystkim przed wyborem projektu należy zapoznać się z planem miejscowym lub warunkami zabudowy dla działki, na której zamierzamy wybudować dom.

Kolejno warto zwrócić uwagę na podane elementy:

  • Schemat rodziny – Dla jednej rodziny idealny będzie projekt domu jednorodzinnego, budynek parterowy lub parter z poddaszem użytkowym bądź piętrowy. Dla dwóch rodzin wygodny będzie dom w zabudowie bliźniaczej albo dom dwurodzinny o dwóch kondygnacjach.

  • Funkcjonalność – warto zwrócić uwagę na układ pomieszczeń oraz istnienie pomieszczeń pomocniczych, takich jak: spiżarnia, pralnia, garderoba, schowek czy kotłownia. Powierzchnia budynku zależy przede wszystkim od stylu życia i wygody mieszkańców. Na pewno w domu o dużych gabarytach nie zabranie zakamarków. Natomiast trzeba pamiętać że duże, rozłożyste bryły wymagają większej działki oraz są trudniejsze do ogrzewania. Zdecydowanie tańsze w budowie są domy o prostej bryle, zaprojektowane o podstawie kwadratu czy prostokąta, przykryte dwuspadowym dachem, bez piwnic, lukarn czy wykuszy. Oszczędniejsze rachunki zapewnią domy bez zbędnych przestrzeni, np. antresol, które także trzeba ogrzać. Oprócz samych pomieszczeń dziennych i nocnych w projekcie istotne jest miejsce na samochód. Wybór garażu wolnostojącego lub dobudowanego do bryły domu będzie niezależny od wymiarów działki oraz naszych indywidualnych potrzeb, zaś wielkość garażu – od nas samych.

  • Usytuowanie względem kierunków geograficznych – Wybierając projekt, wielokrotnie kierujemy się usytuowaniem domu pod kątem słońca. Tak, więc warto zwrócić uwagę, że najkorzystniej ustawić domu tak, aby strefa dzienna, na którą składa się salon, jadalnia oraz taras była od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej. Od ciemniejszej strony, czyli północy i wschodu lepiej jest rozmieścić garaż, kuchnia czy łazienka. Gdy chcemy budzić się wraz ze wschodem słońca, umieśćmy sypialnie od strony wschodniej.

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

4 komentarze

  1. Stefan

    Jak dla mnie najważniejsze, żeby premysleć jakiej przestrzeni potrzebujemy, tzn. jak dużą mamy rodzinę albo jak duzą planujemy mieć w przyszłości. Często potem okazuje się, że dom jest na przykąłd za mały bo ilość pokojów nie taka, albo znowu za duży i jak dzieci się wyprowadzą to w wielkim domu zostajemy sami, więc dobrz etreba przemyśleć taką decyzję.

    • Marcela

      Dokładnie!!! My teraz mamy taki problem, bo 10 lat temu nie przemyslelismy, ze dzieci wyfruną z gniazda, a my zostaniemy w wielkim domu z kilkoma niezagospodarowanymi pokojami do sprzątania i duza powierzchnią do ogrzewania. Trzeba przeanalizować. Chyba się odchodzi od budowania takich niefunkcjonalnych ogromnych domów. Przestają być w modzie i to chyba słusznie. Funkcjonlnosc i ekonomia przede wsyztskim!!!Na Archido tutaj naprawdę ejst z czego wybrać.

    • Gosia

      Ale tez czasem ciężko jest zaplanować i po prostu przewidzieć ile miejsca nam będzie potrzebne, wec pewnie najlepiej budowac tak optymalnie – sredniej wielkości domy. Nie za duzy, ani nie za mały. Coś pośrodku, około 120 metrów kwadrwatowych. A jak zrbimy otwarte przestrzenie n aprzykąłd kuchni czy salonu to będzie nam się wydawało calkiem spore mieszkanie.

      • Julka

        Gosia, masz rację. Jak dla mnie 120- 150 m2 jest optymalne do tego żeby wszyscy się pomieścili i żeby bez problemu można było przechować wszystkie drobiazgi bez robienia bałaganu. Dobrze jest też mieć garderobę żeby pochować i poukładać wszystkie ciuchy. Ważne jest też żeby dom miał dużą i przestronną strefę dzienną. Jednak salon, kuchnia, jadalnia – tam spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia więc wypadałoby żeby było wygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *