Przygotowując się do budowy wymarzonego domu, niezależnie od poziomu własnej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie trzeba pamiętać, że podstawowym elementem konstrukcji całego obiektu są prawidłowo wykonane fundamenty budynku. Dlatego należy szczególnie zadbać o ich dokładne ułożenie, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki środowiskowe i techniczne.
Fundamenty budynku to podstawa
Fundamenty budynku to najniżej położona część obiektu budowlanego, w tym domu jednorodzinnego. To na nich spoczywa najważniejsze zadanie, polegające na przekazaniu wszelkich obciążeń konstrukcyjnych w kierunku podłoża gruntowego. Podstawowy podział fundamentów sprowadza się do rozróżnienia fundamentów bezpośrednich i pośrednich. Te pierwsze przekazują obciążeni w kierunku podłoża gruntowego wprost z podstawy fundamentowej. Ten typ fundamentów posadowiony jest na stosunkowo niedużej głębokości, licząc od poziomu powierzchni terenu zabudowy.
Fundamenty bezpośrednie i pośrednie
Fundamenty bezpośrednie to wszelkiego typu ławy fundamentowe, stopy i płyty a także konstrukcje w formie rusztów. Drugi rodzaj fundamentów czyli fundamenty pośrednie, różnią się w swojej charakterystyce od fundamentów bezpośrednich. Przekazują one bowiem obciążenia konstrukcji budynku przy wykorzystaniu tych elementów, które sięgają w głąb podłoża i docierają do niższych warstw ziemi. Projekty domów murowanych – do elementów fundamentowych typu pośredniego należą przede wszystkim systemy palowe, studnie fundamentowe oraz elementy konstrukcyjne w postaci ścian szczelinowych czy masywów oraz słupy gruntowe.
Fundamenty płytkie i głębokie
Klasyczny podział fundamentów budynku ze względu na ich właściwości oraz strukturę, obejmuje też rozróżnienie na fundamenty płytkie oraz fundamenty głębokie. Wśród tych pierwszych znajdują się fundamenty typu bezpośredniego, które wykonuje się na nośnej warstwie ziemi. Przy czym płytki fundament ma to do siebie, że powinien sięgać jedynie do takiej głębokości, do której da się wykonać wykop bez specjalnego wzmacniania jego ścian i bez zabezpieczania terenu przed podchodzącą w danym miejscu wodą gruntową, co zmuszałoby wykonawcę do dodatkowych robót, zorientowanych na obniżenie poziomu wody w miejscu stawiania fundamentów. Dlatego fundamenty płytkie sięgają najwyżej 4 m poniżej poziomu gruntu. Głębokość przekraczająca ten poziom jest zarezerwowana dla tzw. fundamentów głębokich.
Właściwy wybór
To w jaki sposób budynek zostanie posadowiony wynika zarówno z rodzaju projektowanej konstrukcji obiektu, jak też warunków jego wykonania i struktury gruntu w miejscu prowadzenia prac budowlanych. Oczywiście najmniej kosztowne jest stawianie domu na gruncie nośnym. Wówczas stosuje się fundamenty płytkie, które są zarówno tańsze jak i łatwiejsze do wykonania. Ten typ posadowienia stosowany jest najczęściej właśnie przy wykonywaniu zabudowy jednorodzinnej. W wielu przypadkach obciążenia przekazywane do gruntu nie są na tyle wysokie, aby trzeba było stosować fundamenty głębokie. Zdarzają się natomiast sytuacje, spowodowane np. wysokim stanem wód gruntowych, kiedy wymaga się posadowienia pośredniego, z uprzednim palowaniem terenu. Dlatego tak bardzo ważne jest wnikliwe sprawdzenie stanu podłoża, zanim na dobre rozpocznie się planową budowę fundamentów domu. Uniknie się w ten sposób przykrych niespodzianek, w postaci rozciągniętych terminów prac czy wymuszonych większych nakładów inwestycyjnych ze strony inwestora.