Układ pomieszczeń w domu parterowym wymaga bardzo dobrego rozplanowania pomieszczeń z uwagi na ograniczoną powierzchnię. Dom parterowy stawia się zwykle na większych działkach niż domy piętrowe o podobnej powierzchni użytkowej. Niekwestionowaną zaletą domu parterowego jest brak schodów. Wszystkie pomieszczenia ulokowane są w nim na jednym poziomie. Dom parterowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi starszych i osób, które mają problemy z poruszaniem się.
Układ pomieszczeń w domu parterowym – funkcjonalność stref
Kluczowym wyzwaniem w przypadku domów parterowych jest usystematyzowanie wnętrz według ich funkcji. Podział na część dzienną, nocną i gospodarczą bądź biurową. Gotowy projekt domu parterowego powinien wyraźnie wskazywać odrębność stref funkcjonalnych. Ważna jest też wygodna komunikacja między poszczególnymi strefami.
Podział na strefy: dzienną, sypialnianą i gospodarczą wymusza niejako podzielenie funkcjonalne domu parterowego. Jakie pomieszczenia wchodzą w skład poszczególnych stref w domu parterowym? Jest to sprawa mocno indywidualna i zależna od oczekiwań przyszłych mieszkańców. Nie ma jednego złotego rozwiązania ani standardu. Wpływ na to jak ulokować strefy w domu parterowym może mieć np. usytuowanie domu na konkretnej działce.
Najczęściej od strony południowej i zachodniej lokalizuje się salon i pokoje mieszkalne, a łazienki, kotłownię i pomieszczenia gospodarcze od strony północnej i północno-wschodniej. Kuchnia lub aneks kuchenny przylega najczęściej do salonu. Planowanie z uwzględnieniem stron słonecznych pozwala na optymalne wykorzystanie światła dziennego. Sprawia, że wnętrza są widne i wydają się przez to bardziej przestronne. Takie rozlokowanie pomieszczeń i stref jest najbardziej praktycznie. Nie jest to jednak jedyną właściwą regułą.
Integralność stref domu parterowego
Wnętrza należące do jednej części funkcjonalnej powinny być położone blisko siebie, a poszczególne strefy wyraźnie wyodrębnione. Dla przykładu wszystkie pomieszczenia strefy dziennej – salon, kuchnia lub aneks kuchenny i ewentualnie pokój lub gabinet – zwykle sąsiadują ze sobą i nie powinny być zbyt oddalone od głównego wejścia do budynku. W pobliżu tych pomieszczeń powinny znaleźć się w.c. lub niewielka łazienka.
Pokoje sypialne należą do części nocnej i wraz z łazienką, a coraz częściej z dwiema łazienkami, stanowią wyraźnie wyodrębnioną strefę sypialnianą.
Energooszczędność a projekt domu
Od usytuowania pomieszczeń zależy nie tylko funkcjonalność, lecz także energooszczędność naszego parterowego domu. Warto skorzystać z naturalnej pomocy słońca i zaplanować wnętrza, w których często przebywamy, np. salon, od strony południowej. Pokój zostanie dogrzany zimą przez promienie słoneczne, a my będziemy cieszyć się nie tylko nimi, lecz także darmową, ekologiczną energią. Dobre rozlokowanie pomieszczeń pozwala zaoszczędzić nawet do 10% energii, więc jest to aspekt nie do przecenienia. Zwarta bryłą budynku wpływa korzystnie na jego energooszczędności. Będzie to również rozwiązanie tańsze w budowie.